Naujienos

Atliekų rūšiavimas, kaip dantų valymas – kasdienis ir teisingas įprotis

2020 12 09


Kasmet, paskutinę lapkričio savaitę, oficialiai skelbiama Europos atliekų mažinimo savaitė. Nors  dėmesys tvaraus išteklių naudojimui, atliekų mažinimui, jų rūšiavimui skiriamas betarpiškai kasdien, bet šiuo laikotarpiu visoje Europoje šis dėmesys ypatingas.
 
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC), įsitraukdamas į šią kampaniją dar lapkričio pradžioje paskelbė konkursą „Rūšiavimas gyventi netrukdo“. Konkurso esmė – gyventojų praktiniai patarimai, patirtys, rūšiuojant namuose susidarančias atliekas. Pasibaigus konkursui buvo apdovanoti dalyviai, kurių parodytos, aprašytos istorijos sulaukė daugiausiai dėmesio. Prizus įsteigė ŠRATC draugai: UAB „S baras“, sporto klubas „FitCult“ bei kompiuterių tvarkymo įmonė „Itservis“. Džiaugiamės įmonių geranoriškumu ir dalyvių pasidalintomis istorijomis. Viena iš pirmųjų konkurso dalyvių (nuotr. Virginija Žukauskienė) laimėjo specialų ŠRATC įsteigtą prizą už originalumą ir pasidalinta patirtimi, kad gyvenant daugiabutyje yra visai nesudėtinga atliekas rūšiuoti. Pasak šiaulietės V. Žukauskienės, aplinkos tausojimas, švaros palaikymas prasideda nuo suvokimo ir kasdienių įpročių formavimo: „Atliekų rūšiavimas nesudaro jokių nepatogumų, tai tėra neatsakingų žmonių pasiteisinimai. Rūšiuoti atliekas pradėjau seniai, kai supratau, kokią žalą darome aplinkai.“
 
Visiems, kurie nespėjo sudalyvauti konkurse, prašome nenusiminti, nes greitai bus skelbiamas naujas konkursas! Sekite naujienas www.sratc.lt ir mūsų FB paskyroje.
 
Dalinamės trumpa atmintine kaip reikia rūšiuoti buityje susidarančias atliekas:
 
Mėlynasis konteineris skirtas popieriui ir kartonui. Į jį metame: kartonines ir popierines pakuotes,  rašomąjį ir paprastą pakavimo popierių, skrajutes, spaudinius, laikraščius, žurnalus. Svarbu, kad į konteinerį metamas popierius turi būti švarus ir sausas, o dėžutės – išlankstytos dėl konteinerio vietos talpos. Draudžiama mesti: riebalais, tepalais ar vašku suteptą popierių, kartoną, blizgančio popieriaus, panaudotų servetėlių ir popierinių rankšluosčių, tapetų, laminuotų lakštų, drėgmei ir vandeniui atsparaus impregnuoto arba kreiduoto popieriaus, kortelių su magnetinėmis juostelėmis.
 
Geltonasis konteineris skirtas plastikui. Į jį metame: plastikinius butelius nuo gėrimų, padažų, jogurtų ir pan. maisto produktų indelius, indų ploviklio, šampūno ir pan. priemonių indelius,  polietileno plėvelę ir maišelius, metalines pakuotes, tetrapakus, pakuotes nuo traškučių, šokoladų. Draudžiama mesti: tarą nuo dažų, riebalais suterštų indų, žaislų su elektros įtaisais, plastikinių medicinos priemonių, vaizdo kasečių, CD kompaktinių diskų, higienos reikmenų (dantų šepetėlių skutimosi peiliukų), plastikinių automobilių dalių ir kt. plastikinių daiktų, kurie nėra įvardijami kaip prekės pakuotė.
 
Žaliasis konteineris skirtas stiklui. Į jį metame: butelius, stiklainius, jų duženos, stiklinius indus. Svarbu - stiklo tara turi būti švari ir be dangtelių, popierinių etikečių pašalinti nereikia. Draudžiama mesti: porceliano, keramikos, veidrodžių, elektros lempučių, lempų, dažais ir tepalais užterštos taros, vaistų buteliukų, ampulių, automobilių ir langų stiklo.
 
Į mišrius atliekų konteinerius metame: sauskelnes, tualetinį popierių, vienkartines nosines, kitas asmens higienos priemones, popierinius rankšluosčius, servetėles, pelenus (šalti ir sukratyti į maišą), panaudotas virtuvines, dušo kempines, skutimosi peiliukus, dantų šepetėlius, lipnią juostą, porceliano, keramikos duženas, supelijusį, riebaluotą popierių, naminių gyvūnėlių pakratus, kraiką, užpildytus dulkių siurblių maišelius.
 
Trumpai primename, ko apskritai negalima mesti nei į mišriuosius-bendruosius, nei į rūšiuojamus konteinerius: galvaninių elementų, akumuliatorių, buitinės chemijos produktų, lakų, dažų, skiediklių atliekų, cheminėmis medžiagomis užterštų pakuočių ir medžiagų, panaudotų tepalų, tepalų filtrų ir kitų naftos produktų atliekų, gyvsidabrio turinčių atliekų, elektros lempučių, lempų.
 
Šios atliekos yra pavojingos, todėl jas reikia atvežti ir nemokamai priduoti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles arba pristatyti į surinkimo vietas, pagal specialų paskelbtą grafiką. Baterijų (elementų) atliekas galima išmesti į specialiai tam skirtas surinkimo dėžutes prekybos centruose ir kitose vietose.