Iš pirmo žvilgsnio viena nuo kitos nutolusios, atliekų tvarkymo ir meno sritys, gali atgimti gražia bendryste. Jau kelerius metus VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) bendradarbiauja su Šiaulių kino meno klubu. Ne vienas asociacijos muziejaus eksponatas atkeliavo ne iš kur kitur, o iš ŠRATC įsteigtų dalijimosi daiktais stotelių tinklo „Daiktų kiemas“.
Š. m. liepos mėn. vykusio susitikimo su Šiaulių Kino meno klubo direktoriumi Viktoru Gundajevu metu „Daiktų kiemas“ veiklos priežiūros ir organizavimo vyr. specialistė Jurgita Udrienė perdavė kelias dešimtis vinilinių plokštelių ir laidinį telefoną, kuriuo buvo galima kalbėtis net keliomis linijomis. Išliekamą meninę ir istorinę vertę turintys eksponatai buvo atvežti iš Naujoje Akmenėje įsikūrusios dalijimosi daiktais stotelės „Daiktų kiemas“.
Kai kurios vinilinės plokštelės, išleistos dar 1945-aisiais metais, išliko nepažeistos iki šios dienos. V. Gundajevas pasidalino mintimi apie galimybę surinkti kasečių, vinilinių plokštelių, kurios atspindėtų Šiaulių miesto gyvenimą, istoriją, žmones. Gyventojai raginami neskubėti išmesti jiems nereikalingų sendaikčių, o pristatyti juos į artimiausią dalijimosi daiktais stotelę. Čia atrinkti ir dar galintys pasitarnauti daiktai kartais tampa ir eksponatais muziejuje.
Daugiau nei atliekų tvarkymas
Viena iš prioritetinių ŠRATC veiklos krypčių – visuomenės informavimas ir švietimas vartotojiškumo mažinimo, atliekų prevencijos ir teisingo atliekų rūšiavimo temomis. Šiam tikslui įgyvendinti įstaiga bendradarbiauja su ugdymo įstaigomis ir visuomeninėmis organizacijomis. 2020 m. birželio mėn. įkūrus „Daiktų kiemas“ tinklą, edukacinė veikla dar labiau prasiplėtė.
Iš atliekų srauto išgelbėti sendaikčiai – fotoaparatai, plokštelės, magnetolos – papildo asociacijos muziejų. Tai puikus pavyzdys, kad atlieka gali tapti meno dalimi ir įtraukti visuomenę į istoriją menančių daiktų išsaugojimą. Taip kiekvieną kartą apsilankius muziejuje, jame galima išvysti naujų eksponatų. Pastarieji liudija apie filmų kūrimo procesą, priemones, miesto kino istoriją, vykusius renginius ir autorius. Eksponuojamos įvairios kino kameros, kino projektoriai, filmų ryškinimo priemonės, kino dokumentai, afišos, trofėjai. Didžioji dalis eksponatų siekia 1945–1990 metus.