Naujienos

Atliekų tvarkymo pamokos: nuo „Daiktų kiemo“ iki sąvartyno

2025 03 28


Pirmaisiais pavasario mėnesiais bunda ne tik gamta, bet ir rūpestis aplinka. Tvarkinga ir švari aplinka prasideda nuo mūsų įpročių – tinkamo rūšiavimo namuose, mokyklose, darbovietėse ir net gamtoje.

Kovo 25–27 dienomis VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro dalijimosi daiktais stotelėje „Daiktų kiemas“ Šiauliuose lankėsi Daugpilio technikos, technologijų ir turizmo profesinės mokyklos „Erasmus+“ programos dalyviai, Pažinimo licėjaus 11 klasės ir Šiaulių „Juventos“ progimnazijos 2 klasės moksleiviai bei jų mokytojai, o Joniškio stotelėje – Linkuvos gimnazijos Pašvitinio pradinio ugdymo skyriaus vaikai.

Didelio susidomėjimo sulaukė ir moderniausia Šiauliuose įrengta didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė. Daugelis svečių apskritai pirmą kartą lankėsi tokio pobūdžio atliekų tvarkymo vietoje ir stebėjosi patogiai skandinavišku principu suprojektuota teritorija, informatyviais rūšiavimo stendais bei lengvu priėjimu prie konteinerių. Apžiūrinėdami jų turinį, daugelis suprato, kad buityje susidarančias atliekas reikia rūšiuoti į daugiau kategorijų, nei įprasta manyti, o namuose turimų konteinerių tam nepakanka. Po ekskursijos dalyviai dalinosi, kad patirtis atvėrė naują požiūrį į atsakingą atliekų tvarkymą ir įkvėpė peržiūrėti savo rūšiavimo įpročius.

Svečiai iš Latvijos bei Pažinimo licėjaus turėjo galimybę iš arti susipažinti ir su Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartynu. Jie išvydo, kaip veikia mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginiai, atliekų ardymo aikštelės bei kokia yra galutinė mišriųjų komunalinių atliekų kelionės stotelė. Užkopę į sąvartyno viršūnę ir apžiūrėję jau pradėtą pildyti ketvirtą sekciją, lankytojai išvydo atliekų pertekliaus mastą ir įsitikino, kiek daug šiukšlių būtų galima išvengti, jei visi rūšiuotume atsakingai. Ši patirtis taip pat tapo ne tik informatyvia, bet ir įkvepiančia paskata kasdieniams tvaresniems pasirinkimams.

Tokios edukacinės išvykos ne tik skatina domėtis atliekų tvarkymu, bet ir padeda geriau suvokti rūšiavimo svarbą namuose – kodėl ir kaip tai daryti tinkamai. Susipažinus su atliekų tvarkymo infrastruktūra, tampa aiškiau, kad kiekviena teisingai išrūšiuota atlieka palengvina tolimesnį jos perdirbimą ir užtikrina, jog tiek gyventojų, tiek atliekų tvarkytojų pastangos duotų realią naudą aplinkai. Juk kiekvienas mūsų sprendimas – išmesti ar perdirbti – prisideda prie švaresnės aplinkos ir tvaresnės ateities.