Naujienos

„Ekovirusas“: keliamas mokestis už atliekų šalinimą sąvartyne neturėtų tapti žmonių baudimo priemone

2021 10 06


Jau ne vienus metus girdime apie atliekų rūšiavimo svarbą, be kurios atliekų tvarkymas būtų neįmanomas. Šiandien didėjant žmonių sąmoningumui ir atsirandant vis naujoms galimybėms daugumos gyventojų įgūdžiai rūšiuoti atliekas sparčiai gerėja. Štai Alytaus regione absoliuti dauguma gyventojų turi rūšiavimo konteinerius, geba teisingai jais naudotis ir kartu su Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro darbuotojais džiaugiasi pasiektais puikiais atliekų rūšiavimo rezultatais.
„Pernai įvykdėme visus žiedinės ekonomikos tikslus. Tai reiškia, kad šalinome ne visiškai 10 proc. visų komunalinių atliekų ir šalinome mažai ne dėl to, kad daug išvežėme deginti, o dėl to, kad išvežėme deginti tik 15 proc., o visa kita perdirbome. Apie 70 proc. atliekų perdirbome“, – didžiuodamasis savo rajono rezultatais, teigia Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (toliau – Alytaus RATC) direktorius Algirdas Reipas.
Iš tiesų Alytaus regionas galėtų pretenduoti į vieną pavyzdingiausių regionų, kuriuose žmonės puikiai priėmė ir susidorojo su atliekų rūšiavimo iššūkiais. Anot Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorės, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro valdybos pirmininkės Onos Balevičiūtės, šiame regione yra rūšiuojamos visos komunalinės atliekos, tokios kaip maisto, popieriaus, stiklo, plastiko. Nors vien pernai šiame regione buvo paruošta pakartotinai naudoti ir perdirbti 64,5 proc. komunalinių atliekų sraute esančių popieriaus ir kartono, metalų, plastiko ir stiklo atliekų, vis dėlto dalis atliekų, kurios po kruopštaus rūšiavimo nebetinkamos antriniam panaudojimui, keliauja į sąvartynus. Ir štai čia šiandien susiduriame su problema, kuri finansiškai gali paliesti kiekvieną Lietuvos gyventoją. Nuo 2023 m. Aplinkos ministerija siūlo didinti mokestį už nepavojingų atliekų šalinimą sąvartyne nuo 10 iki 50 eurų už toną.
Toks Aplinkos ministerijos siūlymas kelia susirūpinimą ne tik gyventojams, bet ir Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorei, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro valdybos pirmininkei O. Balevičiūtei: „Šitas sąvartyno padidinimo mokestis 50 eurų už toną mums kelia didelį susirūpinimą, nes visa tai nuguls galutinai ant rinkliavos mokėtojų pečių, o mes visą laiką kurdami šitą sistemą žmonėms žadėjome, kad kuo geriau rūšiuosime, kuo mažiau atliekų pateks į sąvartyną, tuo mes mažinsime tą mokestį. Tad dabar, jeigu jis didinamas, tie teisėti lūkesčiai ir ta geroji sistema diskredituojama.“ Atliekų tvarkytojai įsitikinę, kad sąvartyno mokestį didinti visiems regionams, kaip tai siūlo Aplinkos ministerija, nėra būtinybės. „Tai, ko neįmanoma perdirbti, ir tai, ko neįmanoma panaudoti energijos gamybai, nėra tikslo ir apmokestinti, jie tiesiog turi būti tvarkingai pašalinti, o tai, ką galima panaudoti energijos gamybai, ką galima perdirbti, turėtų būti uždrausta šalinti. Mes taikome pasenusius metodus, norėdami paskatinti visą atliekų tvarkymą. Netgi naudojame visiškai pasenusius duomenis, nes šiandien Lietuva mažiausiai šalina atliekų beveik visoje Europos Sąjungoje – 15 proc.“, – teigia Alytaus RATC direktorius A. Reipas.
Anot Alytaus RATC direktoriaus, „mokesčiai turėtų būti žmonėms suprantami ne kaip baudimo priemonė, bet kaip tam tikros ekonominės logikos rezultatas“. Kol kas šis Aplinkos ministerijos sprendimas didinti atliekų šalinimo sąvartyne mokestį dar nėra priimtas, tai tik įstatymo projektas, kurį rudens sesijos metu svarstys Seimo nariai ir nuo kurių sprendimo ir priklausys, ar teks pavyzdingam atliekų rūšiuotojui susimokėti daugiau už tvarkingai rūšiuojamas atliekas, ar mokės daugiau tik tie, kurie dar iki šiol nesuprato atliekų rūšiavimo svarbos.