Naujienos
Ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją“ misija tęsiasi: kviečiami jungtis aplinkosaugos entuziastai

Aplinkosauginė ekspedicija pėsčiomis aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją“ baigėsi, tačiau jos misija nenutrūko ir veiklos tęsiasi. Prasidėjusi dar 2024 m. kovo 11 d., ekspedicija truko 9 mėnesius, jos metu buvo nužygiuota 6 000 kilometrų per 8 šalis. Ekspedicijos tikslas buvo supažindinti žmones su Baltijos jūros problemomis, taršos pasekmėmis ir kviesti visus kartu keisti situaciją.
Pasibaigus ekspedicijai, VšĮ „Už švarią Lietuvą“ tęsia pradėtas veiklas ir kviečia jungtis savanorius, aplinkosaugos entuziastus, Baltijos jūros problemoms neabejingus žmones. Viena iš naujų komandos narių – visuomenininkė Rasa Tumaševičiūtė, kuri padės išanalizuoti veiklos krypčių galimybes ir sudėlioti tolimesnę veiklos strategiją.
Rasa sako, kad mums trūksta suvokimo apie atliekų baigtį, ir kad neegzistuoja toks dalykas kaip „išmesti“: „Mes paliekame pasaugoti arba paliekame pūti. Neįmanoma išmesti, nes planeta yra viena ir viskas lieka toje pačioje sistemoje.“ Paklausta, ką patartų žmonėms, kurie nori pradėti gyventi tvariau, Rasa sako: „Atsisėsti ir susibraižyti artimiausio pirkinio „kelionę“. Pradedant tuo, kokių medžiagų, resursų reikėjo, kokia energija naudota, kaip buvo transportuojama. Paklausti savęs, kas liks, kai sunaudosiu, ar norėsiu išmesti? Ar perdirbama? Ir tada savęs paklausti ar tikrai būtent tokio pirkinio reikia?“
„Džiaugiuosi, kad komandoje atsirado žmogus, kuris padės ne tik su veiklos organizavimu, bet ir su kasdieniais procesais. Kartais labai praverčia šviežias žvilgsnis ir gebėjimas sudėlioti darbus aiškiau,“ – sako Giedrius Bučas, ekspedicijos iniciatorius ir VšĮ „Už švarią Lietuvą“ vadovas.
Viena svarbiausių VšĮ „Už švarią Lietuvą“ veiklos krypčių yra visuomenės švietimas. O kalbėdami apie švietimą, turime kalbėti apie sąmoningą vartojimą, apie tai, ką ir kaip mes vartojame, ar tikrai mums to reikia. Prisiminkime, kad jūra yra ne tik tai, ką mes matome nuvykę į Smiltynę, Palangą ar Šventąją. Visų pirma, jūra prasideda kiekvieno iš mūsų kriauklėje, kiekviename lietvamzdyje, kiekvienoje gatvėje, o tik vėliau – upėje ir galiausiai – jūroje. Dirbdami nuolat keliame ir bandome atsakyti į klausimus, ką daryti, kad mūsų upės būtų mažiau teršiamos, jose būtų daugiau gyvybės ir tarša nenukeliautų iki Baltijos jūros.
Šiuo metu intensyviai lankomės bendruomenėse, verslo įmonėse, savivaldybėse, švietimo įstaigose (darželiuose, mokyklose, universitetuose), kur dalinamės savo įžvalgomis, bei kviečiame veikti kartu, kad išsaugotume Baltijos jūrą ateities kartoms.
Kviečiame visus diskusijai – žmones, mokslininkus, verslus ir savivaldybes – ieškoti geriausių sprendimų, kaip galėtume išsaugoti jūrą ir bent kažkiek pagerinti jos būklę.
Besibaigiant ekspedicijai, buvo įkurtas labdaros ir paramos fondas „Išsaugokime Baltiją“, kurio misija yra rinkti lėšas ir finansuoti projektus, padėsiančius gerinti Baltijos jūros būklę. Tad kviečiame visus, kuriems rūpi aplinka, kurioje gyvename, savanoriauti, surengti diskusiją ar užsisakyti edukaciją. Išsaugoti jūrą – prasmė yra! Palaikyti šias veiklas taip pat galite skirdami savo GPM 1,2 % dalį.