Naujienos

Gerbkime vieni kitus: kodėl svarbu atsakingai rūšiuoti atliekas?

2023 07 19


Kad atliekų tvarkymo sistemos grandinėje būtų perdirbama kuo didesnė dalis atliekų, svarbūs kiekvieno gyventojo rūšiavimo įgūdžiai. Šiuo metu viena iš dažniausiai pasitaikančių atliekų priėmėjų-kontrolierių problemų – neišrūšiuotų atliekų pristatymas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (toliau – DGASA). Čia į konteinerius iškraunamos neišrūšiuotos atliekos užteršia visas perdirbimui tinkamas žaliavas.

Pirminis atliekų rūšiavimas – sėkmingo perdirbimo pagrindas

„Atliekų priėmimo į didelių gabaritų atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, atliekų priėmimo punktus taisyklės“ numato, kad atvežtų atliekų rūšiavimą atlieka gyventojas. Teisingai atliktas pirminis atliekų rūšiavimas lemia, kaip toliau sėkmingai bus perdirbamos atliekos. Nors minimos taisyklės griežtai draudžia maišyti skirtingų rūšių atliekas, patirtis rodo, kad gyventojai vis dar negeba jų atskirti.

VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras dalinasi DGASA užfiksuotomis nuotraukomis, kaip vieno gyventojo atsainus požiūris į atliekų rūšiavimą užgožia dešimties gyventojų triūsą. Į stiklo atliekų konteinerį išmesti pilnutėliai maisto produktų stiklainiai užteršė viso konteinerio turinį. Atsakingai išrūšiuotos gyventojų atliekos turės būti dar kartą perrūšiuojamos. Specialistai atkreipia dėmesį, kad gyventojui būtų pakakę išpilti maisto likučius ir nusukti metalinius dangtelius. Nei išplauti, nei nuvalyti popierinių etikečių nuo stiklainių nėra būtina.

Daugiausia – statybos ir griovimo atliekų

Remiantis įstaigos veiklos ataskaitos duomenimis, per 2022 m. į Šiaulių regione veikiančias DGASA gyventojai daugiausia pristatė statybos ir griovimo atliekų – iš viso 8 613,700 t arba 53,7 proc. visų atliekų. Čia dažniausiai nesusipratimų kilo gyventojams atvežus neišrūšiuotas atliekas. Tokiu atveju jiems tenka išpakuoti ir išrūšiuoti atliekas pagal atliekų priėmimo taisykles.

Po namų remonto ar statybos darbų atsiradusias atliekas pirmiausia reikėtų išrūšiuoti jų susidarymo vietoje. Dar tinkamus naudoti dažų, grunto, klijų, tapetų, plytelių, laminato likučius ir remontui reikalingus įrankius rekomenduojama pristatyti į artimiausią dalijimosi daiktais stoteles „Daiktų kiemas“. Čia jie netruks pasitarnauti naujuose namuose.

Antriniam panaudojimui nebetinkamos atliekos turi būti pristatomos į DGASA ir iškraunamos į atitinkamus konteinerius. Seni tapetai rūšiuojami į statybos ir griovimo atliekų konteinerį, statybinių ir griovimo atliekų plastikai – į plastikų konteinerį, lakštinis stiklas – į langų stiklo konteinerį. Cheminių medžiagų turinčios priemonės, pažymėtos specialiais pavojingumą nurodančiais simboliais, perduodamos atliekų priėmėjui-kontrolieriui.

DGASA dirbantys specialistai visada pasiruošę padėti ir atsakyti į iškilusius gyventojų klausimus. Svarbiausia atliekas pristatyti taip, kad darbuotojas galėtų vizualiai nustatyti jų rūšį. Surinktos atliekos paskirstomos į atliekų tvarkymo srautus, kurių didžioji dalis perduodama atliekų perdirbėjams, o tik tai, kas nebegali būti išgelbėta, išvežama į sąvartyną.