Naujienos

GYVENTOJŲ DĖMESIUI: žaliųjų atliekų šalinimas ir rūšiavimas – ką svarbu žinoti?

2021 07 02


Prasidėjęs žaliųjų atliekų šalinimo sezonas dažnam gyventojui sukelia daug klausimų apie tam tikrų rūšių žaliųjų (biologiškai skaidžių) atliekų rūšiavimą bei šalinimą. Gyventojai aktyviai tvarko ir gražina savo aplinką: sodina gėles ir įvairius augalus, tvarko sodus, daržus, pjauna žolę, geni krūmus ir medelius, todėl natūraliai susidaro žaliųjų atliekų. 

Žaliosios atliekos – sodų, parkų ir želdynų tvarkymo biologiškai skaidžios atliekos (šakos, lapai, žolė, daržo atliekos), miškininkystės atliekos, sodo ir daržo atliekos, vaisiai, daržovės. Jas griežtai draudžiama mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį ir šalinti sąvartynuose ar deginti sklypuose. Šioms atliekoms surinkti skirti žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai, specialūs didmaišiai. 

VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) pastebėjo, kad į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles atvežamos biologiškai suyrančios (žaliosios) atliekos, dažnai būna užterštos kitos rūšies atliekomis. Todėl informuojame, kad biologiškai skaidžios (žaliosios) atliekos į žaliųjų atliekų surinkimo konteinerius turi būti metamos be plastikinių maišų, negali būti maišomos kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis,  pakuočių  atliekomis ir antrinėmis žaliavomis, kapinių ar kitomis atskirai surenkamomis atliekomis, o taip pat – be gyvūnų išmatų .

Susikaupusias žaliąsias atliekas priima ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės. Žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėje iš 1 gyventojo per metus nemokamai priimama iki 300 kg žaliųjų atliekų, iš kurių vėliau gaminamas kokybiškas kompostas. Svarbu paminėti, kad į žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles atvežus biologiškai skaidžias atliekas, gyventojas turi nepamiršti su savimi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą, nes reikės užsipildyti deklaraciją.

Į kompostavimo aikšteles atvežamos ir priimamos žaliosios atliekos, tinkamos kompostavimui:

  • želdynų karpymo ir sodo atliekos, nukritę medžių lapai, nupjauta žolė, gėlės;
  • vaisių, daržovių atliekos;
  • medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros;
  • smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos.

Šiaulių regione yra įrengtos 5 žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles. Aikštelių adresus ir darbo laiką rasite paspaudę nuorodą:  https://tinyurl.com/ys3krk6n 

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad gyventojai žaliąsias atliekas taip pat gali kompostuoti patys. Žaliąsias atliekas galima kompostuoti specialiose kompostavimo dėžėse arba dėti į tam skirtus konteinerius. Yra ir tokių žaliųjų atliekų, kurių nebūtina kompostuoti, o galima dėti tiesiai į dirvą. Taip susitaupo vietos žaliųjų atliekų rūšiavimo konteineriuose, o pačių pasigamintas kompostas yra natūrali ir ekologiška trąša, kuri gali puikiai atstoti ir chemines trąšas.

Išsamesnę informaciją apie kompostavimą rasite paspaudę nuorodą: http://www.sratc.lt/zaliosios-atliekos/.