Naujienos

Ką apie pakuočių atliekų tvarkymą turi žinoti gyventojai?

2023 06 01


Mišrių komunalinių atliekų konteinerių patikrinimų metu vis dar randami dideli kiekiai netinkamai išrūšiuotų atliekų, kurių didžiąją dalį sudaro pakuočių atliekos. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) primena gyventojams, kad netinkamai išrūšiuotos pakuočių atliekos ne tik teršia aplinką, tačiau kartu ir didina mišrių komunalinių atliekų tvarkymo kaštus.

Dar ne visi žino, tačiau pakuočių atliekų tvarkymo mokestis jau būna įskaičiuotas į prekės kainą, kurią sumoka kiekvienas iš mūsų. Jeigu pakuočių atliekos nerūšiuojamos į pakuočių atliekų rūšiavimo konteinerius, o metamos į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, atitinkamai didėja šių atliekų kiekis ir kinta dvinarės rinkliavos dydis. Tokiu būdu už netinkamai išmestų pakuočių atliekų tvarkymą gyventojai sumoka dvigubai.

Remiantis ŠRATC duomenimis, 2023 m. pakuočių atliekos mišrių komunalinių atliekų sraute sudarė 31,49 proc. (įvertinus žiemos ir pavasario sezonų rezultatus), o 2022 m. tais pačiais sezonais – 36,94 proc. Nors gyventojai tampa sąmoningesni ir netinkamai išrūšiuotų pakuočių atliekų kiekis palaipsniui mažėja, tačiau šių atliekų švaistymas vis dar išlieka opia problema ir skatina ieškoti naujų sprendimo būdų.

Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija ragina gamintojus ir importuotojus gaminant pakuotes ir (ar) pasirenkant jas gaminiams pakuoti atsižvelgti į jų poveikį aplinkai ir teikti pirmenybę mažiausią žalą aplinkai darančioms pakuotėms. Įmonės, kurios naudoja didelius kiekius pakuočių, turi rengti pakuočių atliekų prevencijos planus, gaminius pakuoti į pakuotes, gaminamas pagal Europos darniuosius standartus ir nustatančius pagrindinius pakuočių gamybos reikalavimus.

Pakuočių atliekas, tarp jų ir antrines žaliavas, gyventojai turi rūšiuoti jų susidarymo vietoje ir atskirti pagal rūšį į plastiko ir metalo, popieriaus ir kartono ar stiklo pakuočių atliekų rūšiavimo konteinerius. Atkreipiame dėmesį, kad perdirbimui tinkamos tik saugios, švarios ir neužterštos pakuotės. Į pakuotėms skirtus konteinerius taip pat negalima šalinti mišrių komunalinių, statybinių, tekstilės ir kitų pakuočių atliekoms nepriskiriamų atliekų.

Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie žiedinės ekonomikos įgyvendinimo, rinktis tvaresnius, saugesnius ir ilgaamžiškesnius sprendimus, atsisakyti prekių su vienkartinėmis plastiko ir popieriaus pakuotėmis, o joms susidarius – tinkamai išrūšiuoti. Veikdami vieningai galime pasiekti, kad atliekos keliautų ne į vis augančius sąvartynus, o būtų perdirbtos ir pradėtų gyvavimo ciklą iš naujo.