Naujienos
Kaip nuo 2024 m. bus tvarkomos maisto ir virtuvės atliekos?
Maisto ir virtuvės atliekos vis dar sudaro didelę dalį į mišrių komunalinių atliekų konteinerius išmetamo turinio. Kad daugiau atliekų virstų naudingais produktais, o ne nukeliautų į sąvartyną, jau nuo 2024 m. sausio 1 d. visoje šalyje bus privaloma rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas.
Nuo uogų kauliukų iki popierinio rankšluosčio
Kiekvieną dieną sukdamiesi virtuvėje po savęs paliekame riebaluotus popierinius rankšluosčius, mėsos ir žuvies likučius, daržovių lupenas, arbatos pakelius. Iki šiol visos šios atliekos dažniausiai nuguldavo į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, rečiau – į komposto dėžę. Nuo ateinančių metų maisto atliekas rūšiuosime atskirai. Daugiabučių namų konteinerių aikštelėse bus įrengtas dar vienas konteineris, o individualių namų gyventojai šias atliekas rūšiuos kartu su žaliosiomis atliekomis.
Į naujuosius maisto atliekoms skirtus konteinerius bus galima rūšiuoti vaisius, daržoves, termiškai apdoroto ir neapdoroto maisto likučius (mėsą, žuvį, virtas bulves, košes, sriubų tirščius, kotletus), kaulus, kiaušinių lukštus, arbatžoles, arbatos pakelius, kavos tirščius ir jų filtrus, riebalais ar kitais maisto produktais suteptas servetėles, popierinius rankšluosčius, kartoną, maistui gaminti skirtus produktus.
Maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo klaidos
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras ir Šiaulių miesto savivaldybės administracija, siekdami kuo tiksliau įvertinti realius maisto atliekų surinkimo ir tvarkymo sistemos kaštus, dar 2021 m. pradėjo bandomąjį maisto ir virtuvės atliekų surinkimo projektą „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“ Į jį buvo įtrauktas 21 daugiabučių namas (žr. pav.), t. y. apie 2 200 šiauliečių.
Nors antrus metus vykdomo projekto rezultatai palaipsniui gerėja, tačiau atliekų tvarkytojai vis dar susiduria su tam tikromis gyventojų daromomis rūšiavimo klaidomis. Pastebima, kad šiauliečiams trūksta žinių, kokios atliekos yra priskiriamo maisto ir virtuvės atliekoms, ką galima rūšiuoti į šiuos konteinerius. Neretai maisto atliekos yra išmetamos kartu su pakuote, pvz., silkė su indeliu ar konservuoti gaminiai su stiklainiu.
Bandomojo projekto rezultatai
Remiantis turimais duomenimis, per 2023 metų sausio–birželio mėn. iš viso surinkta 12 693,3 kg (12,6 t) atliekų (šiame sraute nevertinamos jau atskirtos ne maisto atliekos, kurios per 6 mėn. laikotarpį sudaro 359,9 kg arba 2,8 proc. priemaišų).
Atitinkamai sausio mėnesį buvo surinkta 2 514,5 kg, vasario mėnesį – 2 170,7 kg, kovo mėnesį – 2 203,9 kg, balandžio mėnesį – 1 942,7 kg, gegužės – 1 896,3, birželio – 1 965,2 kg maisto ir virtuvės atliekų. Skaičiuojama, kad sausį vienas gyventojas vidutiniškai išmetė 1,14 kg/mėn., vasarį – 0,98 kg/mėn., kovą – 1 kg/mėn., balandį – 0,88 kg/mėn., gegužę – 0,86 kg/mėn., birželį – 0,89 kg/mėn. šių atliekų. 2022 m. duomenimis, vienas gyventojas vidutiniškai išmetė 1,12 kg/mėn. maisto ir virtuvės atliekų.
Maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimas – žingsnis ne tik link tvaresnės, švaresnės ir ekologiškesnės ateities, tačiau ir pačių atliekų turėtojų lėšų taupymas. Atskirai išrūšiuotos maisto atliekos nepateks į bendrą mišrių komunalinių atliekų srautą, už kurių kiekvieną toną, patekusią į sąvartyną, mokamas vartų mokestis.