Naujienos

Kaip šiauliečiai rūšiuoja atliekas?

2023 06 26


Pastarosiomis dienomis atliekų tvarkytojai vis dažniau susiduria su netinkamai gyventojų tvarkomomis atliekomis. Į Šiaulių mieste stovinčius mišrių komunalinių atliekų konteinerius metamos popieriaus, plastiko ir stiklo pakuotės, pripildytų konteinerių dangčiai neuždaromi, atliekos paliekamos greta jų, o didelių gabaritų daiktai prie konteinerių nešami ištisą mėnesį. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) primena gyventojams, kad tinkamai rūšiuoti atliekas – kiekvieno gyventojo pareiga – kurią numato Šiaulių miesto savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklės.

Rūšiavimas – atliekų turėtojų pareiga

Greta pripildytų mišrių komunalinių atliekų konteinerių įrengti popieriaus ir kartono, plastiko ir metalo, stiklo pakuočių atliekų konteineriai neretai būna pustuščiai. Jeigu gyventojai tinkamai atliktų pirminį atliekų rūšiavimą dar namuose, atliekų srautas pasiskirstytų tolygiau ir didelė dalis jų nugultų ne į komunalinių, o į pakuočių konteinerius. Į šiuos konteinerius metamos popieriaus pakuotės turi būti kiek įmanoma išlankstytos ir suspaustos, kad konteineryje užimtų kuo mažiau vietos, o plastiko pakuotės – sausos ir tuščios – kad neužterštų kitų konteineryje esančių atliekų.

Svarbiausia į jau pripildytą mišrių komunalinių atliekų konteinerį nebemesti atliekų ar, dar blogiau, nepradėti jų krauti greta konteinerio. Mišrių komunalinių atliekų konteineris, priklausomai nuo daugiabučio namo, kuriam jis yra priskirtas, tuštinamas 3–4 kartus per savaitę. ŠRATC specialistai analizuoja atliekų srautus ir kiekvieną susidariusią situaciją sprendžia individualiai: persipildžius konteineriams iškviečia atliekų vežėją anksčiau, pastato papildomą konteinerį ir kt.

Didelių gabaritų atliekos vežamos tik nurodytomis dienomis

Buityje susidarančios didelių gabaritų atliekos yra vežamos keturis kartus per metus. Paskutinis didelių gabaritų atliekų surinkimas Šiaulių mieste vyko gegužės 29 – birželio 7 dienomis, sekantis laukia rugpjūčio 7 – rugpjūčio 17 dienomis. ŠRATC specialistai atkreipia dėmesį, kad grafike nurodyta data yra didelių gabaritų atliekų išnešimo diena, o nesilaikydami grafiko gyventojai ima formuoti nelegalius sąvartynus. Kad gyventume švariame ir tvarkingame mieste, svarbus kiekvieno gyventojo indėlis. Viskas, ką reikia padaryti, tai pasižiūrėti, kada atitinkamu adresu vežamos didelių gabaritų atliekos (grafikas individualioms valdoms čia, daugiabučiams – čia) ir išnešti jas nurodytą dieną. Šių elementarių taisyklių nepaisymas gyventojams gali atsipirkti bauda iki 140 eurų, o pakartotinai padarytas nusižengimas – iki 600 eurų.

Didelių gabaritų atliekas, naudotas lengvųjų automobilių padangas, statybines bei griovimo, medienos, elektros ir elektroninės įrangos, tekstilės, pakuočių, pavojingąsias ir kitas atliekas šiauliečiai gali patys pristatyti į vieną iš dviejų didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių: Pailių g. 19 arba J. Basanavičiaus g. 168 B. Aikštelės dirba nuo antradienio iki penktadienio 9:00 val. – 18:00 val., šeštadieniais 9:00 val. – 17:00 val. Su atliekų priėmimo taisyklėmis gyventojai gali susipažinti čia.

Nemokamai šiauliečiams teikiama individuali paslauga

Šiauliečiai, kurie neturi galimybių patys išvežti stambių atliekų, gali pasinaudoti UAB „Ecoservice projektai“ teikiama nemokama individualia didelių gabaritų atliekų išvežimo paslauga vieną kartą per metus. Didelių gabaritų atliekų išvežimo paslauga apima paslaugos tiekėjo atvykimą, atliekų pakrovimą į transporto priemonę, vietos, kurioje buvo sukrautos atliekos, sutvarkymą, išskyrus atliekų išnešimą iš užsakovo gyvenamosios vietos. Paslaugą galima užsisakyti el. paštu info@sratc.lt arba telefonu (8 41) 421 599.

Apie tai, kokias atliekas veža ir kokia dažniausiai pasitaikanti gyventojų klaida, pasakoja ir „Ecoservice projektai“ Regiono atliekų surinkimo administravimo vadovė Orinta Vainutytė:

„Išvežame didelių gabaritų atliekas – nereikalingus baldus, buitinę techniką. Į šių atliekų išvežimą neturi įeiti, tačiau dažnai pasitaiko statybinės atliekos, t. y. betonas, plytos, čerpės, stiklo paketai, lakštinis ir armuotas stiklas, veidrodžiai, laminatas, gipso kartonas, stiklo ir akmens vata, linoleumas. Šios atliekos vežamos mokamai arba pristatomos pačių gyventojų ir nemokamai (kai kurių iš vieno gyventojo nemokamai priimamų atliekų kiekis per metus yra ribojamas, pasitikslinti galima čia – aut. past.) priimamoms į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles“, – teigia O. Vainutytė ir akcentuoja, kad svarbiausia – atliekas išnešti sutartu laiku į sutartą vietą.