Naujienos
kaip teisingai tvarkytis su po švenčių likusiomis atliekomis?
Kartu su gražiausiomis metų šventėmis į namus atkeliauja ir tai, kas galiausiai tampa atliekomis: daugybė dovanų pakavimo popieriaus, kalėdinių dekoracijų, purškiamo sniego flakonėlių, kalėdinių žaisliukų. Dalies šių atliekų galima išvengti, o likusias sutvarkyti taip, kad nekenktų aplinkai.
Galimybių yra
Nors Lietuvoje šiuo metu per pirminį rūšiavimą surenkama tik apie 30 proc. atliekų, žmonių sąmoningumas aplinkosaugos klausimais auga. O ir kuriama atliekų tvarkymo infrastruktūra atliekas padeda rūšiuoti dar paprasčiau – jai plėsti 2014–2020 m. investicijų laikotarpiu skirta 70 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) Sanglaudos fondo lėšų.
„Atliekų rūšiavimą Lietuvoje galima palyginti su mažu vaiku – pradedame žengti pirmuosius žingsnius, bet palyginti, kokia atliekų situacija buvo prieš dešimt metų, dabar mes rūšiuojame daug geriau“, – sako Aplinkos ministerijos ES paramos administravimo departamento direktorius Inesis Kiškis.
Anot jo, gyventojų norą rūšiuoti lemia dvi priežastys: poreikis, kad aplinka būtų švaresnė, ir kad kuo mažiau atliekų patektų į sąvartynus. Vis dėlto jų nerūšiuojantys tikina, kad konteinerių dar trūksta, o iki kai kurių nuvykti tiesiog per toli. I. Kiškis sako, kad prieinamumo klausimą padės išspręsti ES fondų lėšomis vykdomi nauji projektai.
„Šie pinigai yra paskirstyti regionams, kurių savivaldybės arba atliekų tvarkymo centrai galės įsigyti ir padalinti individualių valdų savininkams biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo dėžes ar konteinerius, talpyklas atskiram maisto atliekų surinkimui. Bus vykdoma didelio gabarito atliekų surinkimo aikštelių statyba, nes jų dar trūksta ir ne visada jos yra patogiose gyventojams vietose – tenka važiuoti kokius 10–15 km. Bus galima finansuoti tokių aikštelių įrengimo, konteinerių įsigijimo išlaidas, kad tinklas apimtų teritoriją kuo tankiau“, – pasakoja direktorius.
Aplinkos ministerijos Atliekų departamento vadovas Dalius Krinickas sako, kad dar trūksta pakankamai efektyvių ekonominio skatinimo priemonių, kurios paragintų gyventojus rūšiuoti. Vienu tokių bandymų taps nuo kitų metų kitaip skaičiuojamos sąskaitos už atliekų išvežimą: rūšiuojantys gyventojai už šią paslaugą mokės mažiau nei nerūšiuojantys.
Svarbu ir per šventes
Pasitikti šventes neapsikraunant atliekų tvarkymo rūpesčiais tikrai įmanoma. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro viešųjų ryšių specialistė Karolina Kiesienė sako, kad šventiniu laikotarpiu padaugėja pakuočių atliekų, ypač stiklo, popieriaus, taip pat lieka maisto, bet to galima arba išvengti arba tinkamai atsikratyti.
Specialistės teigimu, siekiant sumažinti į komunalinių atliekų surinkimo konteinerius išmetamų atliekų kiekį, būtina atliekas rūšiuoti jų susidarymo vietoje. Pakuočių ir antrinių žaliavų atliekoms surinkti individualių valdų gyventojams yra suteikti individualūs atliekų surinkimo konteineriai, o prie daugiabučių pastatyti bendro naudojimo atliekų rūšiavimo konteineriai.
„Jiems tereikia atkreipti dėmesį į informacinius lipdukus ant konteinerių, kurie nurodo, kokios atliekos yra metamos, ir tinkamai išrūšiuoti. Turint didelį kiekį antrinių žaliavų ar pakuočių atliekų, jas galima vežti į regione esančias 9-ias didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles arba į rajoninius atliekų priėmimo punktus. Tekstilės atliekas gyventojai gali atvežti į didelio gabarito atliekų surinkimo aikšteles arba rajoninius atliekų priėmimo punktus, žaliąsias atliekas atskirti ir kompostuoti namuose“, – sako ji ir pataria, kaip atliekų išvengti.
„Planuojant šventines vaišes vertėtų atkreipti dėmesį į maisto produktų galiojimo laikotarpį, numatyti būtiną vaišių kiekį, kad neliktų maisto likučių, eglučių puošybai naudoti turimus žaisliukus, kuriuos galima atnaujinti rankų darbo papuošimais, o planuojant dovanas įvertinti, ar tikrai būtinas įpakavimas“, – pataria specialistė.
Žiemos šventės neįsivaizduojamos be Kalėdų eglutės, tačiau po Trijų karalių jų tvarkymas tampa nemenku rūpesčiu – dažnai jos tiesiog paliekamos gatvėse ar išmetamos prie konteinerių. K. Kiesienė sako, kad jas galima atiduoti atliekų vežėjams jų vykdomų eglučių surinkimo akcijų metu – jos organizuojamos kiekvienų metų pradžioje prie didžiųjų prekybos centrų. Visos surinktos eglutės perduodamos šilumos gamintojams, kad jas sukūrentų. Nubyrėjusias žaliaskares taip pat galima atvežti į regiono žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, kur jos bus susmulkintos ir panaudotos komposto gamybai, taip pat kompostuoti ar sukūrenti savo namuose, jei jos nepadengtos cheminėmis medžiagomis.