Naujienos
Kaip tinkamai tvarkyti žaliąsias atliekas?
Dažnai pas gyvenančius nuosavuose namuose, prižiūrinčius sodus ar daržus susidaro nemažas kiekis pačių įvairiausių žaliųjų atliekų. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) primena gyventojams, kad žaliąsias atliekas gyventojai gali pristatyti į Joniškio, Pakruojo, Radviliškio ir Šiaulių rajonuose veikiančias žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles arba savarankiškai kompostuoti.
Kokios žaliosios atliekos priimamos?
Kompostavimo aikštelėse iš vieno gyventojo per metus nemokamai priimama iki 300 kg žaliųjų atliekų. Čia priimamos želdynų karpymo ir sodo bei daržo atliekos, t. y. nukritę medžių lapai, nupjauta žolė, gėlės, piktžolės, vaisių ir daržovių atliekos, medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros, smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos.
Tarp žaliųjų atliekų neturi būti plastikinių ir sintetinių pakuočių, laikraščių, žurnalų, gyvūninės kilmės atliekų (mėsos, žuvies, kaulų, riebalų, pieno produktų), gyvūnų fekalijų, pavojingųjų atliekų (tepalų, užterštos pakuotės), mišrių atliekų. Į šias aikšteles nepriimama impregnuota, dažyta, lakuota mediena, kitomis atliekomis užterštos žaliosios atliekos.
Žaliųjų atliekų priėmimo tvarka
Atvežtos žaliosios atliekos yra pasveriamos su transporto priemone ir aikštelės darbuotojas parodo, kurioje aikštelės teritorijoje jas reikia iškrauti. Žaliąsias atliekas iškrauna pats atliekų turėtojas. Išvykstant iš aikštelės transporto priemonė vėl pasveriama. Į aikštelę atvežtos atliekos sveriamos tam, kad būtų galima nustatyti tikslų jų svorį. Su visomis atliekų priėmimo taisyklėmis gyventojai gali susipažinti čia.
Kaip aikštelėje kompostuojamos žaliosios atliekos?
Kompostavimas yra natūralus procesas, kurio metu vyksta tie patys procesai kaip ir dirvoje, tačiau daug greičiau ir efektyviau. Lapai, žolė ir šakos komposto ruošimo zonoje kraunamos atskirai, šakos susmulkinamos smulkintuvu. Ruošiamos kompostavimui atliekos sumaišomos atitinkamu santykiu, krautuvu sukraunami trapecijos formos atviri kaupai, kurie kas 15 parų yra vartomi, kad apatinis kaupo sluoksnis patektų į viršų ir atvirkščiai.
Komposto brandinimo metu temperatūra kaupo viduje svyruoja nuo 25 iki 70 laipsnių temperatūros. Kompostuojant atliekas drėgmės kiekis turi būti 50–60 proc. Jei jis sumažėja iki 40 proc., kaupai laistomi. Paruoštas kompostas yra persijojamas, taip atskiriamos dar nesusikompostavusios stambios atliekos, kurios grąžinamos į komposto ruošimo zoną.
Komposto nauda
Natūralus kompostas, priešingai nei cheminės trąšos, naudingas ir augalui, ir dirvai. Patręšus želdinius ar daržą, komposto suteiktos savybės dirvožemyje išlieka ilgam. Cheminės trąšos prisotina medžiagomis tik tuo metu augantį augalą, o dirvą ilgainiui alina. Be to, natūralaus komposto galima nė neskaičiuoti, jo niekada nepadauginsite.
Komposto galima įsigyti Pakruojo ir Šiaulių rajonų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse už simbolinį 1 ct/kg mokestį perkant iki 12 t. Pasigaminti natūralaus komposto gyventojai gali ir patys. Su pagrindinėmis kompostavimo taisyklėmis kviečiame susipažinti ŠRATC interneto svetainėje.