Naujienos

Kuo pusiau požeminiai atliekų konteineriai skiriasi nuo įprastų antžeminių konteinerių?

2022 05 06


Nuo kovo pradžios Šiauliuose eksploatuojamos naujos pusiau požeminės konteinerių aikštelės. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) specialistai pastebi, kad gyventojams kyla klausimų, kuo naujieji konteineriai yra pranašesni už senuosius. O galbūt jau pastebėjote jų privalumus?

Kuo skiriasi pusiau požeminiai konteineriai nuo įprastų antžeminių konteinerių?

1. DIDESNIS TŪRIS

Pusiau požeminiai konteineriai gal ir atrodo panašūs į senuosius, tačiau yra keliskart talpesni, nes didžioji dalis konteinerio – po žeme. Jie įkasti į beveik 2 metrų gylį ir atitinka nuo 3 iki 5 buvusių antžeminių konteinerių.

Ateityje planuojama į mišrių komunalinių atliekų konteinerius įmontuoti daviklius, kurie prisipildžius konteineriui, informuos atliekų vežėją apie būtiną atliekų surinkimą. Tuomet bus lengviau sureguliuoti atliekų išvežimo dažnį.

Kad konteinerių talpos neužsipildytų per greitai, gyventojai raginami atliekas mesti tik tinkamai paruoštas: pakuotes būtina suspausti ar išardyti, į taromatus nepriimamus plastikinius butelius suploti. Jokiu būdu nemesti didelių gabaritų atliekų ar jų liekanų.

2. NESKLINDA NEMALONUS KVAPAS

Pusiau požeminiai konteineriai įleidžiami į beveik 2 m. gylį. Čia laikosi 5–7 laipsnių šiluma. Tokioje temperatūroje lėčiau vyksta biologiniai procesai, kurių metu susidaro nemalonūs kvapai. Labai svarbu nepamiršti uždaryti konteinerių dangčių! Juos būtina užverti ne tik dėl kvapų prevencijos, bet ir siekiant užkirsti kelia į konteinerius patekti gyvūnams bei apsaugoti išrūšiuotas atliekas nuo kritulių, vėjo.

3. TINKAMO DYDŽIO ANGOS, APSAUGANČIOS NUO NETINKAMŲ ATLIEKŲ PATEKIMO Į KONTEINERĮ

Pusiau požeminių konteinerių angos yra pritaikytos surenkamam konteinerio turiniui. Jei kartono dėžė netelpa į siaurą stačiakampę angą, dėžę reikia išardyti ar suspausti. Jeigu veidrodis netelpa pro stiklo konteinerio angą jo ten ir neturi būti (gabenti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles). Jeigu plastikinė pakuotė netelpa pro angą, prieš išmetant ją reikia suspausti.

Primename, kad didelių gabaritų atliekos: baldai, statybinės atliekos, nebeveikianti buitinė technika, elektronika, tekstilė ir pan. turi keliauti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Į jas gyventojų atvežamos atliekos priimamos nemokamai. Jų adresus rasite čia.

Vis dar tinkami naudoti daiktai: baldai, indai, buitinė technika, knygos, namų tekstilė ir pan. laukiami Daiktų kiemo aikštelėse. Jų adresus rasite čia.

4. GREITESNIS APTARNAVIMAS

Aptarnaujant didesnės talpos pusiau požeminius atliekų konteinerius, ženkliai sumažėja sunkvežimio pakrovimo ir aptarnavimo laikas. Konteinerius reikia tuštinti rečiau, juos tuštinant užtrunkama trumpiau, todėl sumažėja laiko ir kuro sąnaudos.

Kokie yra pusiau požeminių ir įprastų antžeminių konteinerių panašumai?

1. TVARKA

Netilpusių atliekų negalima statyti šalia konteinerio. Prie konteinerio paliktos atliekos ne tik sukuria netvarką ir skatina nemalonius kvapus, bet ir kelia aplinkinių gyventojų pasipiktinimą. Pagal Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, už atliekų palikimą prie konteinerio, gyventojui gresia bauda nuo 30 iki 140 eurų.

Jei konteineris perpildytas, derėtų pasinaudoti arčiausiai esančiais atliekų surinkimo konteineriais ir užtikrinti, kad pusiau požeminių atliekų surinkimo aikštelės nebūtų užstatytos bei lengvai privažiuojamos sunkiasvoriam atliekų vežėjo transportui.

2. KONTEINERIUS APTARNAUJA ATLIEKŲ VEŽĖJAS 

Pusiau požeminių konteinerių aikšteles, kaip ir anksčiau, aptarnauja atliekų vežėjas. Labai svarbu konteinerių neužstatyti mašinomis ar kitaip neblokuoti atliekų konteinerių aikštelių, kad sunkiasvoris transportas galėtų privažiuoti, o atliekos būtų išvežtos pagal nustatytą grafiką.

3. TINKAMIAUSIA LOKACIJA

Pusiau požeminiai konteineriai pastatyti jiems tinkamiausioje vietoje. Atliekų tvarkymo taisyklės reglamentuoja pusiau požeminių aikštelių įrengimo būtinąsias sąlygas, kurios nurodo atstumus nuo gyvenamųjų namų, lengvą privažiavimą atliekų vežėjui ir k.t. Be to, jų įrengimas neturi trukdyti požeminėms miesto komunikacijoms ir pan. Todėl gyventojai kviečiami būti sąmoningais ir pilietiškais, o kilus klausimams ar turint pastebėjimų, visada kreiptis į Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą ŠRATC.

Jau įrengta beveik 100 aikštelių

Šiaulių mieste jau eksploatuojamos 96 pusiau požeminių konteinerių aikštelės. Dar 204 aikštelės planuojamos įrengti iki 2023 metų rugsėjo 1 dienos.

Ar pusiau požeminių konteinerių aikštelės yra numatytos įrengti ir jūsų daugiabučio kieme, galite pasitikrinti žemėlapyje (planuojamos aikštelės pažymėtos violetiniais bokšteliais, geltonais laukeliais žymimos jau įrengtos). Jei savo daugiabučio namo adresu suplanuotos aikštelės nematote arba turite pasiūlymų, kur tokios aikštelės reikėtų, mielai lauksime jūsų pasiūlymų laiškų, adresu: info@sratc.lt