Naujienos

Maisto atlieka - puiki sodo trąša!

2022 06 14


Ekologiškai vaisius bei daržoves auginantys daržininkai seniai žino gudrybę: geriausios trąšos atkeliauja iš virtuvės! O tiksliau, maisto atliekų kibirėlio, kurio turinys labai patinka pomidorams, špinatams, šilauogėms ir kitiems augalams. Arba atvirkščiai – jų labai nemėgsta kenkėjai. Įsibėgėjus sodo, daržo ir šiltnamio sezonui, ŠRATC dalinasi 5 receptais, kaip maisto atliekos gali virsti puikiausia trąša bei kenkėjų repelentais jūsų augalams.

Banano žievė

Banano žievė, užpilta vandeniu, taps puikia kalio trąša, kurią mėgsta kone visi augalai, kadangi kalis yra vienas iš trijų pagrindinių augalų trąšų elementų, reikalingų sveikai augalų vegetacijai, žiedų bei vaisių auginimui, didesniam atsparumui nuo ligų.

Kad banano žievė taptų trąša, pakanka ją užpilti puse litro vandens ir, padėjus toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, palaikyti parą ar ilgiau. Likusią banano žievę galima pasmulkinti ir, sumaišius su žemėmis, pakasti prie augalo.

Banano žievės vanduo labai patiks kambariniams augalams, pomidorams, paprikoms, žydinčioms gėlėms. Apskritai, visiems augalams, kurie augina žiedus ir vaisius.

Kiaušinių lukštai

Kiaušinių lukštai – dar vieno augalams ypač svarbaus mikroelemento – kalcio – šaltinis. Kalcis reikalingas tvirtai augalų struktūrai palaikyti. Pakankamai kalcio gavę vaisiai ir daržovės yra tvirtesni, mažiau pūva,  juos galima ilgiau sandėliuoti. Esant kalcio trūkumui, augalų lapų kraštai paruduoja, jauniausi lapai susisuka, lapų ir ūglių viršūnėlės nudžiūva.

Smulkiai sutrinti kiaušinių lukštai ypač patiks: salotoms, špinatams, morkoms, kryžmažiedėms daržovėms, pomidorams, paprikoms, bulvėms ir pan. Smulkinti kiaušinių lukštai taip pat neutralizuos rūgštų dirvožemį, kadangi kalcis pakelia rūgščios terpės ph. Tuo tarpu stambiau sutrupinti kiaušinių lukštai, pabarstyti aplink augalą, dėl savo aštrių briaunų, atbaidys šliužus.

Kavos tirščiai

Kavos tirščiai sode ir darže gali atlikti net keletą funkcijų: pagerinti dirvos būklę, apsaugoti nuo sodo kenkėjų ir bakterinių ligų. Svarbu, kad kava būtų gaminta be cukraus ar kitų saldiklių, nes saldžiais kavos gėrimo likučiais gali susigundyti skruzdės ir kiti kenkėjai.

Kavos tirščiai ypač tiks molingai, sunkiai dirvai pagerinti. Sumaišyta su kavos atliekomis, sunki žemė taps pralaidesnė orui bei vandeniu, bet tuo pačiu – ir rūgštesnė. Parūgštinta dirva labai patiks rožėms, gardenijoms, rododendrams, šilauogėms, agrastams, avietėms ir hortenzijoms. Pastarosios dėl rūgštesnės žemės gali keisti spalvą – iš rožinių tapti žydromis.

Kava kvepianti dirva labiau vilios sliekus, kurie taip pat prisidės prie dirvos purenimo. O tirščių gausiai pabarsčius aplink augalus, prie jų nepateks šliužai. Skraidančius ar ropojančios kenkėjus atbaidys kavos tirščių „arbata“, užpurkšta ant paties augalo. Ir dirva, kurioje bus kavos likučių, mažiau žels piktžolėmis ir bus atsparesnė bakterijoms.

Obuolių žievių actas
Dar viena puiki priemonė ne tik darže, bet ir aplink jį – obuolių žievių arba obuolių sidro actas. Šiai priemonei pasigaminti prireiks daugiau laiko, tačiau dėl jos daugiafunkciškumo ir efektyvumo – labai verta. Obuolių sidro actas naikina piktžoles, šliužus ir sraiges, nuo daržo atbaido kates, šunis, skruzdėles, amarus, baltasparnius. Be to, kaip ir kavos tirščiai, obuolių actas, gausiai skiestas vandeniu, rūgština dirvą, todėl patiks jau minėtiems vaiskrūmiams ir gėlėms.

Obuolių acto gamybai tinka švariu peiliu nupjaustytos obuolių lupenos bei šerdys. Obuolių atliekos, turėjusios sąlytį su žmogaus seilėmis, netinka, nes seilėse esančios bakterijos gali pakenkti fermentacijos procesui. Obuolių atliekas pakanka užpilti vandeniu ir, uždengus orui laidžiu audiniu, palikti fermentuotis savaitei ar ilgiau, iki kol paragavus pajusite intensyvų acto skonį. Grynas obuolių sidro actas ne tik sunaikins nepageidaujamas piktžoles bei kenkėjus, bet ir puikiai dezinfekuos senus vazonus, bei daigyklas. Tuo tarpu gausiai skiestas vandeniu patiks rūgščią dirvą mėgstantiems augalams.

Citrusų žievės

Gardžiai kvepiančios citrusų žievės maloniai kvepia tik žmogui. Vabzdžiai šio kvapo nemėgsta, todėl citrusų žievių nuoviras turėtų pagelbėti, bandant apsisaugoti nuo amarų ir skruzdėlių.

Citrusinių vaisių žieves reikia užpilti vandeniu ir šiek tiek pavirinti, kad gautųsi maloniai kvepianti „arbata“. Su ja galima gausiai purkšti augalus, kuriuos puola amarai ir skruzdėlės. O taip pat, galima pasipurkšti ir patiems, nes citrusų teoriškai nemėgsta ir uodai, tik, karti kaip citrinos žievelė ŠRATC patirtis byloja: šiuolaikiniai uodai, rodos, nieko nebebijo, tad citrusų purškalu nuo jų nelabai pavyks apsisaugoti ☹

Likusias žieves galima susmulkinti ir pakasti po agrastu, avietėmis ir kitais augalais, mėgstančiais rūgščią dirvą.

Informacija parengta, vykdant bandomąjį Maisto ir virtuvės atliekų surinkimo projektą Šiaulių mieste „Aš Pats. Planuoju.Valgau. Rūšiuoju. Saugau“