Naujienos

Maisto atliekos: kokios jos ir kaip jas tvarkyti?

2023 08 04


Maistas – kasdienis mūsų energijos šaltinis. Jo planavimui, pirkimui ir gaminimui skiriame daug dėmesio kiekvieną dieną, tačiau apie tai, kaip elgtis su jau pasibaigusio galiojimo maisto produktais ar likučiais gyventojams vis dar stinga žinių. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, reaguodamas į gyventojų poreikį maisto atliekų rūšiavimo informacijai, dalinasi, kaip atskirti šias atliekas ir kaip jas tinkamai tvarkyti.

Kas yra maisto ir virtuvės atliekos?

Neretai gyventojai teigia, kad jų namuose maisto atliekų nesusidaro. Visgi, net ir suvalgydami visus namuose pasigamintus patiekalus, maisto atliekų vargiai, ar išvengiame. Lieka vaisių ir uogų likučiai, daržovių žievės, lupenos ir nuopjovos, kavos tirščiai ir jų filtrai, mėsos ir žuvies kaulai, kiaušinių lukštai ir kiti vartojimui nebetinkami maisto produktai.

Virtuvėje susidaro ir kitų atliekų, kurias jau nuo kitų metų turėsime atskirti iš bendro mišrių komunalinių atliekų srauto. Su maistu susilietusios ir riebalais suteptos servetėlės, popieriniai rankšluosčiai, maistu suteptos popierinės ir kartotinės maisto pakuotės, kartonas, maistui gaminti skirti produktai taip pat priskiriami maisto ir virtuvės atliekoms.

Kompostavimas – duoklė žemei

Geriausias maisto atliekų tvarkymo būdas – kompostavimas. Tuo labiau kompostuoti galima ne tik maisto, tačiau ir sodo atliekas, medienos kuro pelenus ir anglis, kartoną ir kitus popierinius gaminius, iš popieriaus ir kartono pagamintus kiaušinių dėklus.

Nerekomenduojama kompostuoti mėsos, žuvies, riebalų, kaulų, pieno produktų, plastikinių, sintetinių atliekų, augalų ligomis užkrėstų augalų, šunų, kačių ekskrementų, piktžolių, turinčių subrendusių sėklų, skerdienos atliekų, sauskelnių, laikraščių, žurnalų, kritusių gyvūnų, fekalijų, nuotekų valymo dumblo.

Atkreipiame dėmesį, kad kompostavimo vieta turi būti parenkama nuošalioje (kuo toliau nuo gyvenamųjų pastatų) sklypo vietoje ne arčiau kaip 2 metrų atstumu nuo gretimų sklypų ribos. 

Kitos maisto atliekų šalinimo galimybės

Neapdorotus uogų, vaisių ir daržovių likučius individualių valdų gyventojai gali šalinti į žaliųjų atliekų konteinerį. Daugiabučių namų gyventojai maisto ir virtuvės atliekas turi šalinti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Čia labai svarbu atskirti maisto likučius nuo pakuočių. Popierines, plastikines ir stiklines pakuotes reikia išrūšiuoti į pakuočių atliekų surinkimo konteinerius.

Dalis Šiaulių miesto gyventojų nuo 2021 m. spalio 11 d. dalyvauja bandomajame maisto atliekų surinkimo projekte „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“. Jo metu maisto ir virtuvės atliekos atskiriamos jų susidarymo vietoje į kibirėlius ir rūšiuojamos į specialius konteinerius.