Tai, kas vienam yra atlieka, kitam gali pasitarnauti kaip puiki antrinė žaliava. Čia galima kalbėti ne tik apie antriniam panaudojimui prikeliamus pačius įvairiausius daiktus, tačiau ir apie maisto atliekas. Nors dauguma gyventojų šias atliekas paprasčiausiai išmeta į konteinerį, daugelį jų galima išgelbėti ir dar pasigaminti naudingų produktų sodui ar daržui.
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad nemaža dalis daržovių, vaisių ar uogų likučių gali pasitarnauti kaip augalinės kilmės priemonės apsaugai nuo augalų ligų ir kenkėjų. Būdamos artimos gamtinėms sąlygoms, jos ne tik padeda augalui išlikti gyvybingam, apsisaugoti nuo puolančių vabzdžių, tačiau ir prisotina dirvą maistingomis savybėmis.
Kavos tirščiai
Pabarstydami kavos tirščių aplink augalus, atbaidome šliužus, o užpurkšdami kavos nuopilo ant augalų, nuvejame vabzdžius. Į žemę įsigėrę tirščiai neleidžia dygti piktžolių sėkloms. Be to, jie gerina sunkios ir molingos dirvos pralaidumą, nežymiai rūgština dirvą, dėl to puikiai tinka rožėms, gardenijoms, rododendrams, hortenzijoms ir šilauogėms.
Obuolių sidro actas
Kaip ir kavos tirščiai, obuolių sidro actas rūgština dirvą, tad tinka tiems patiems minėtiems augalams. Visgi obuolių acto kvapas naikina ne tik šliužus ir sraiges, tačiau nuo daržo atbaido ir skruzdes, amarus, baltasparnius, kates ir šunis. Purškiamas actas gali būti naudojamas ir trinkelių tarpuose augančios žolės naikinimui.
Kiaušinių lukštai
Kiaušinių lukštai gali padėti apsaugoti augalus nuo žiedų puvinio, dėl kurio žūsta atskiros augalo dalys ar visas augalas. Jie taip pat padeda neutralizuoti rūgštų dirvožemį. Kuo smulkesni kiaušinių lukštų milteliai, tuo geriau dirva prisotinama kalciu. Ši mineralinė trąša puikiai tinka salotoms, morkoms, gryžmažiedėms daržovėms, pomidorams, paprikoms ir bulvėms.
Įvairūs maisto produktai gali pasitarnauti ne tik dirvos tręšimui ar apsaugai nuo kenkėjų. Pavyzdžiui, švarius ir išdžiovintus vyšnių kauliukus galima panaudoti šildyklei/šaldyklei pasigaminti. Citrinos žievelė pasižymi valomosiomis savybėmis. Banano žievės užpilu galima laistyti augalus – jame gausu kalio, kuris stiprina kambarinių ir lauko augalų šaknis.