Naujienos

Mišriųjų komunalinių atliekų tyrimai: kas tai?

2025 02 20


Šiaulių regione kiekvienais metais, kiekvieną sezoną – žiemą, pavasarį, vasarą ir rudenį – atliekami mišriųjų komunalinių atliekų sudėties tyrimai. Šių tyrimų tikslas – įvertinti, kokios atliekos vis dar patenka į mišriųjų atliekų srautą ir kaip gyventojai laikosi atliekų rūšiavimo taisyklių.

Nustatoma, kiek mišriųjų atliekų sraute yra kitų atliekų rūšių

Mišriųjų komunalinių atliekų sudėties nustatymo tyrimai vykdomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. rugpjūčio 31 d. įsakymu „Dėl regioniniuose nepavojingųjų atliekų sąvartynuose šalinamų mišrių komunalinių atliekų sudėties nustatymo ir komunalinių biologiškai skaidžių atliekų kiekio juose vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Tyrimų metu analizuojama, kiek mišriosiose komunalinėse atliekose vis dar yra perdirbimui tinkamų antrinių žaliavų – popieriaus, plastiko, stiklo, metalo, biologiškai skaidžių ir kitų atliekų, kurios turėtų būti rūšiuojamos atskirai.

Tyrimai parodo realią situaciją

Atliekų tvarkymo specialistai pastebi, kad nors gyventojų rūšiavimo įpročiai gerėja, mišriųjų atliekų sraute vis dar randama didelis kiekis netinkamai išmestų atliekų. Tai reiškia, kad dalis perdirbimui tinkamų žaliavų vis dar patenka į sąvartynus arba yra sudeginama, užuot tapusios naujų produktų žaliava.

„Šie tyrimai leidžia ne tik įvertinti, kaip keičiasi gyventojų įpročiai, bet ir padeda priimti sprendimus dėl atliekų tvarkymo tobulinimo. Matome, kurios atliekos vis dar patenka ne į tuos konteinerius, kur turėtų būti išmetamos, ir kur reikia stiprinti gyventojų švietimą“, – teigia VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro aplinkosaugos vadovė Inga Grigaliūnienė.

Gyventojų indėlis – būtinas

Kad atliekų rūšiavimas būtų efektyvus, svarbu, kad kiekvienas gyventojas prisidėtų prie sąmoningo atliekų tvarkymo. Tai reiškia ne tik popieriaus, plastiko, stiklo ar maisto atliekų rūšiavimą, bet ir atsakingą požiūrį į atliekų mažinimą.

Tyrimų rezultatai padeda savivaldybėms ir atliekų tvarkymo įmonėms geriau planuoti infrastruktūrą, švietimo kampanijas bei kitas priemones, skatinančias atliekų rūšiavimą ir perdirbimą.

Daugiau informacijos apie atliekų rūšiavimą ir tyrimų rezultatus galima rasti čia.