10 patarimų, kaip sumažinti maisto atliekų švaistymą mokyklų valgyklose
2024 11 17
Europos atliekų mažinimo savaitės organizatoriai (European Week for Waste Reduction) dalinasi puikiais patarimais, kaip sumažinti maisto atliekų švaistymą mokyklų valgyklose:
Rami muzika. Įdiegus ramios muzikos klausymąsi per pietų pertrauką, sumažėja triukšmas, kuris dažnai skatina skubėjimą. Rami aplinka leidžia vaikams sąmoningiau mėgautis maistu.
Pertraukos lauke. Po fizinės veiklos vaikai dažniausiai valgo su didesniu apetitu. Skatinkite įtraukti aktyvias pertraukas prieš pietus. Tai sumažins maisto švaistymą ir prisidės prie vaikų sveikatos.
Tinkamos porcijos. Pritaikykite porcijas pagal vaikų amžių ir poreikius. Suteikite galimybę norintiems papildyti lėkštę, o ne iškart dalinkite dideles porcijas, kurios gali likti nesuvalgytos.
Pakankamai laiko. Užtikrinkite, kad moksleiviai turėtų pakankamai laiko ramiai pavalgyti. Stresas ir skubėjimas dažnai lemia, kad maistas lieka nesuvalgytas.
Atliekų rūšiavimas. Nesuvalgytus maisto likučius rūšiuokite į atskirą kibirėlį. Ši priemonė padės vaikams vizualiai suprasti, kiek maisto išmetama, ir skatins juos keisti įpročius.
Įvairūs garnyrai. Pastebima, kad dažniausiai lieka nesuvalgyti garnyrai. Suteikite vaikams galimybę pasirinkti garnyrus iš kelių skirtingų variantų.
Vaisių patiekimas. Mokykite vaikus vaisius pjaustyti į mažesnius gabalėlius arba dalintis su draugais. Tai ne tik skatina sveiką mitybą, bet ir sumažina nesuvalgytų vaisių kiekį.
Duonos patiekimas. Duoną siūlykite kaip pasirenkamą priedą, o ne standartinę kiekvieno patiekalo dalį.. Likusią duoną galima vėliau panaudoti prie kitų patiekalų ar kaip užkandį.
Sąmoningumo ugdymas. Ugdykite moksleivių sąmoningumą apie maisto švaistymo problemas. Suteikite mokytojams priemonių ir informacijos, kaip integruoti šią temą į pamokas.
Savarankiškumas. Leiskite vaikams patiems įsidėti norimą maisto kiekį.. Tai padeda jiems įvertinti savo poreikius ir mažina nesuvalgytų patiekalų kiekį.