Naujienos

Nepavojingų atliekų sąvartyne lankėsi Šiaulių miesto vadovai

2021 09 03


Nepavojingų atliekų sąvartyne lankėsi Šiaulių miesto vadovai

Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyne paskutinę vasaros dieną lankėsi Šiaulių miesto meras Artūras Visockas ir mero pavaduotoja Simona Potelienė.

Gyventojų interesus atstovaujantys miesto vadovai norėjo iš arti pamatyti kaip šiuo laikotarpiu tvarkomos atliekos, įvertinti situaciją dėl privataus operatoriaus eksploatuojamų Šiaulių regiono komunalinių atliekų mechaninio biologinio apdorojimo (toliau – MBA) įrenginių bei operavimo jais trūkumų. ŠRATC atliekų tvarkymo tarnybos vadovas Osvaldas Markevičius bei ekologė Inga Grigaliūnienė vizualiai parodė operatoriaus daromus sutarties pažeidimus, dėl kurių, dalininkams pritarus, siekiama nutraukti pasirašytą sutartį (daugiau informacijos: http://www.sratc.lt/news/600/44/sRATC-nepriims-i-savartyna-netinkamai-apdorotu-atlieku/ ). ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis miesto vadovams pristatė ir galimų rizikų suvaldymo planą.

Miesto valdžios atstovams taip pat buvo parodyta Sąvartyno infrastruktūra, papasakota apie jo eksploatavimo etapus. Šiaulių miesto meras ir mero pavaduotoja iš arti galėjo pamatyti kaip pildosi Sąvartynas, kuris eksploatuojamas nuo 2007 m. ir jame šalinamos Šiaulių regiono savivaldybių teritorijose susidarančios nepavojingos komunalinės atliekos iš gyventojų ir regione veikiančių įmonių bei nuo 2016 m., atliekos, likusios po mechaninio apdorojimo MBA įrenginiuose, kurie buvo pastatyti už ES lėšas. Sąvartynui skirtoje teritorijoje, kurios bendras plotas yra 21 ha, yra suformuotas atskiras žemės sklypo plotas, kurio dydis apie 12 ha. Šis plotas padalintas į 4 (keturias) atskiras atliekų kaupimo sekcijas. Bendra sąvartyno talpa – apie 1,6 mln. tonų atliekų.  
 
Šiuo metu, Sąvartyno I ir II sekcijos užpildytos, o III Sąvartyno sekcija, kuri pradėta eksploatuoti 2016 metais, užpildyta daugiau nei pusę galimų šalinti atliekų kiekio. Skaičiuojant šios sekcijos užsipildymo tempą ir mažėjantį jos užimamą plotą (plotas kylant nuo sekcijos dugno į viršų mažėja, kadangi atliekų kaupas formuojasi piramidės principu) bei vertinant gerėjantį atliekų rūšiavimo procesą Šiaulių regione, planuojama, kad IV sekcijos gali prireikti po 2-3 metų.

Šiaulių miesto savivaldybės vadovai išsakė savo požiūrį bei lūkesčius atliekų tvarkymo sektoriuje, aptarta kokiu būdu bei priemonėmis būtų galima gerinti paslaugų kokybę Šiaulių miesto gyventojams. Atsižvelgiant į tai,  Šiaulių miesto savivaldybė rugsėjo 2 d. organizavo papildomą pasitarimą, kuriame dalyvavo miesto vadovai, ŠRATC bei Šiaulių miesto savivaldybės darbuotojai atsakingi už tvarką ir švarą mieste. Aptartas veiksmų planas siekiant gyventojus dar geriau informuoti apie galimybes atsikratyti didelių gabaritų  atliekomis ir skatinti tapti ir pačius atsakingais už švarą savo gyvenamoje teritorijoje. Pasitarimo metu buvo analizuojamos ir galimybės dar labiau griežtinti piktybiškų aplinkos teršėjų kontrolę, aptarta platesnė sankcijų taikymo būtinybė. Bendru sutarimu nuspręsta, kad atliekų surinkimo konteinerių aikštelės turi būti stebimos ir techninėmis priemonėmis, teršėjai viešinami bei baudžiami įstatymų nustatyta tvarka.

„Per metus, kartu su ŠRATC komanda, pavyko padaryti nemažai, bet reikalingų darbų ir iššūkių, siekiant sistemiškai pakeisti tiek gyventojų požiūrį, tiek visą atliekų tvarkymo sistemą, kad ji kuo įmanoma efektyviau atlieptų gyventojų lūkesčius – turime dar daug.  Kartu su regiono savivaldybių vadovais ir jų supratimu palaikant būtinus darbus, esame pajėgūs žengti drąsius ir svarbius žingsnius tiek skaidrinant atliekų tvarkymo sistemą, tiek verčiant ją aukštyn kojomis siekiant pagrindinio tikslo – teisingo ir šiuolaikinius reikalavimus atitinkančio atliekų tvarkymo už sąžiningą kainą“, – dėkodamas miesto vadovams už vizitą bei deramą dėmesį sakė ŠRATC direktorius Ž. Šilgalis.