Pavojingosios atliekos: kaip jas atpažinti ir tinkamai tvarkyti?
2023 05 25
Kaip žinia, ne visos mūsų buityje susidarančios atliekos gali būti išrūšiuotos į mišrių komunalinių atliekų ar pakuočių atliekų surinkimo konteinerius. Atliekų tvarkymo specialistai atkreipia gyventojų dėmesį į rečiau pasitaikančias, tačiau ne mažiau atidumo ir žinių reikalaujančias pavojingąsias atliekas.
Kaip atpažinti pavojingąsias atliekas?
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad visos pavojingosios atliekos yra žymimos specialiais sutartiniais simboliais. Pavojingos ne tik žmonėms, gyvūnams, tačiau ir gamtai atliekos gali būti sprogios, degios, dirginančios, kenksmingos, toksiškos, kancerogeninės, ėdžios ar infekcinės. Dažniausiai kasdienybėje susiduriame su buitinės chemijos gaminiais ir jų pakuotėmis, galvaniniais elementais, pasenusiais vaistais.
Buityje susidarančių cheminių priemonių atliekų ir jomis užterštų pakuočių negalima mesti į mišrioms komunalinėms atliekoms ir pakuotėms skirtus konteinerius. Pavojingąsias atliekas būtina atskirti ir perduoti šių atliekų tvarkytojams.
Kaip tvarkyti pavojingąsias atliekas?
Pavojingosios atliekos iš gyventojų priimamos Šiaulių regione esančiose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse: Šiaulių mieste – Pailių g. 19 arba J. Basanavičiaus g. 168 B, Bertužių kaimas, Šiaulių g. 24, Kairiai; Šiaulių rajone – Ventos g. 192, Kuršėnai; Radviliškio rajone – Žironų kaime; Pakruojo rajone – Aleknaičių kaime; Kelmės rajone – Raseinių g. 70 A, Kelmė; Joniškio rajone – Bariūnų kaime; Akmenės rajone – Eibučių g., N. Akmenė. Gyventojas, pristatydamas atliekas į šias aikšteles, privalo užpildyti atliekų priėmimo deklaraciją.
Šiaulių mieste šių atliekų surinkimas vykdomas keturis kartus per metus prie prekybos centrų (grafiką rasite čia). Išeikvotas baterijas (galvaninius elementus) galima palikti prekybos centruose, spaudos kioskuose, mokyklose, pašto skyriuose, kur pastatytos specialios surinkimo dėžutės ar konteineriai. Pasenusius vaistus reikėtų palikti vaistinėse.
Netinkamai tvarkomos pavojingosios atliekos
Netinkamai tvarkomos pavojingosios atliekos kelia pavojų ir gamtai, ir žmogui. Išpiltas 1 litras alyvos dešimtmečiams užteršia pusę hektaro žemės, o alyva, patekusi į vandens telkinius, plėvele uždengia apie 1 ha vandens paviršiaus. Netinkamai išpilta alyva, išmestos baterijos ar gyvsidabrio turinčios atliekos yra toksiškos visoms gyvybės formoms. Elkitės atsakingai ir tinkamai rūšiuokite pavojingąsias atliekas!