Prasidėjus šaltajam metų sezonui, kiekvienas gyvenantis individualiame name, šildosi pagal poreikius. Individualių namų gyventojai įpratę šildytis malkomis ar panašiu kuru, žino, kad išdegus susikaupia pelenai, kuriuos privalu išvalyti. Pelenus, priklausomai nuo naudojamo katilo, įprastai reikia valyti dažniau nei vieną kartą per savaitę. Kyla klausimas, o kur juos dėti?
Sumanūs ūkininkai neišlaidauja ir neperka cheminių trąšų
Ūkininkė, Rita L., gyvenanti kaime, natūraliai laikosi filosofijos „nulis atliekų“ ir pataria pelenus panaudoti taip, kad nereiktų jų išmesti. „Namuose turime kieto kuro katilą ir šildymui kūrename malkas – pačią natūraliausią medžiagą. Pelenus, šaltojo sezono laikotarpiu, valome du kartus per savaitę. Jų niekad neišmetu, dar ir pritrūkstame“ – guodžiasi ūkininkė. „Pirmiausia rudenį išbarstome į dirbamą žemę ir ją apariame. Apibarstome visus vaiskrūmius, vaismedžius, nepamirštame ir vejos. Nesuprantame žmonių, kurie, matydami reklamas, puola pirkti įvairias trąšas, atsisakydami mūsų protėvių vertingų patarimų“. Apie pelenų naudingumą plačiau galite pasiskaityti anksčiau publikuotame straipsnyje „Tinkamiausia vieta medžio pelenams – ne konteineris, o daržas“.
O ką daryti, jei gyvenu mieste, ir žemės aplink nėra daug?
Mieste gyvenantiems individualių namų savininkams susidarę pelenai kartais tampa iššūkiu, nes nei dirbamos žemės, nei vejos praktiškai neturi. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras informuoja, kad pelenai – komunalinė atlieka, todėl juos galima mesti į mišrų bendrąjį atliekų konteinerį. Labai svarbu, kad juos pirmiausia dėtume į kokį metalinį indą ir paliktume atvėsti. Tik visiškai atvėsusius pelenus galima pilti į atliekų maišelius, kuriuos užrišus mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Taip apsaugosite ne tik konteinerį nuo išpurvinimo, sugadinimo, bet ir kylančio gaisro pavojaus. Primename, kad savivaldybių patvirtintose atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta, kad jei fizinis ar juridinis asmuo sugadina ar sunaikina atliekų tvarkymo konteinerius, administracinė nuobauda neatleidžia jo nuo prievolės kompensuoti padarytus nuostolius.
Informacija Šiaulių miesto, Šiaulių rajono ir Radviliškio miesto gyventojams:
Kviečiame rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas į jiems skirtus konteinerius!