Plastikiniai maišeliai: jų apmokestinimas, tarša ir tvarios alternatyvos
2023 05 18
Parduotuvėse vis dar įprastas vaizdas, kaip pirkėjai neskaičiuodami vieną po kito plėšia nemokamus vienkartinius plastikinius maišelius, netrukus pasikeis. Jau nuo šių metų liepos mėnesio prekybininkai apmokestins pačius lengviausius plastikinius maišelius. Ar pirkti plastikinius mokamus maišelius, ar rinktis tvaresnius sprendimus, taps galvosūkiu kiekvienam pirkėjui.
Plastikinių maišelių apmokestinimas
2019 m. buvo patvirtintos Europos Sąjungos vienkartinių plastikinių gaminių taisyklės, kurios nurodo iki šių metų liepos 3 d. užtikrinti, kad tam tikri plastikiniai gaminiai nebebūtų pateikiami rinkai, pvz., plastikiniai ausų krapštukai, stalo įrankiai, gėrimų šiaudeliai. Kitiems plastikiniams gaminiams numatyta taikyti jų naudojimo ribojimus, pvz., žvejybos priemonėms, pakuotėms, higienos reikmenims, plastikiniams maišeliams ir kitiems.
2022 m. lapkričio 15 d. Lietuvos Respublikos Seime buvo patvirtintas Pakuočių ir pakuočių atliekų įstatymo pakeitimo projektas, kuris numato apmokestinti ploniausius plastikinius maišelius. Pataisa apibrėžia, kad kainą už šiuos maišelius galės nustatyti patys prekybos centrai. Vienintelė išimtis bus taikoma šviežios mėsos ir žuvies produktams, kuriuos pakuos prekybos centro darbuotojai.
Nerimą kelia vandenynų tarša
Aplinkos apsaugos specialistams nerimą kelia kiekvienais metais į vandenynus patenkantis didžiulis plastikinių maišelių kiekis. Nors gali atrodyti, kad vienas parduotuvėje įsigytas maišelis niekuo neprisideda prie aplinkos taršos, tačiau skaičiai byloja apie viso pasaulio plastiko taršos problemą.
Dar 1997 m. Ramiajame vandenyne aptikta šiukšlių sala ne tik nesumažėjo, tačiau ir toliau auga. Šiuo metu šiukšlių sala užima 1,6 mln. kvadratinių kilometrų ir 99,9 proc. jos sudaro ne kas kitas, o plastiko šiukšlės. Netvarkingai išmestos plastiko atliekos skyla į mikroplastiką, užteršia dirvožemį ir vandens kelius, patenka į gyvūnų mitybos grandinę.
Atsakingas rūšiavimas
Remiantis Europos Sąjungos statistikos tarnybos duomenimis, Lietuva sunaudoja daugiausia plastikinių maišelių žemyne – jų vienam žmogui tenka 294 per metus.
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras ragina gyventojus vietoje vienkartinių plastikinių maišelių rinktis popierinius ar daugkartinius medžiaginius maišelius pirkiniams ir sveriamiems produktams. Jau turimus plastikinius maišelius derėtų naudoti kiek galima ilgiau, o jau netinkamus naudoti – atsakingai išrūšiuoti į plastiko pakuočių atliekų rūšiavimo konteinerį.