Naujienos

Pusiau požeminiai atliekų konteineriai Šiauliuose: džiaugsmai ir rūpesčiai

2020 10 19


 
Šiauliuose tęsiamas 2019 m. lapkričio mėnesį prasidėjęs atliekų rūšiavimo sistemos išplėtimo projektas, todėl miesto daugiabučių namų kiemuose, greta jų esančiuose laisvuose plotuose bei šalia pagrindinių gatvių įrengtos ar rengiamos naujos pusiau požeminių konteinerių aikštelės. Planuojama, kad iki 2021-12-31 tokių aikštelių mieste turėtų atsirasti iš viso 300vnt. Projektas įgyvendinamas atskirais etapais, t. y. 289 vnt. įrengiamos dalimis vykdant esamą sutartį ir 11 vnt. bus papildomai įrengiamos įvykdžius naują konkursą). Kiekvieno etapo metu aikštelės įrenginėjamos įvairiose miesto vietose, daugiabučių namų kiemuose. Apie naujai prasidedantį etapą, informacija publikuojama viešai www.sratc.lt ir Šiaulių miesto savivaldybės internetinėse svetainėse, išsiunčiami el. laiškai namų bendrijoms ar namą administruojančiai bendrovei bei talpinama įstaigos Facebook profilyje.
 
Atliekų tvarkymo sistemos išplėtimo tikslas – miesto teritorijoje sukurti patogias pirminio atliekų surinkimo vietas, kurios sklandžiai įsilietų į bendrą estetinį daugiabučių namų aplinkos vaizdą. Mišrių komunalinių atliekų  konteinerių talpa, lyginant su įprastais konteineriais, yra 3 ar 5 kartus didesnė, į juos patenkančios atliekos labiau izoliuojamos nuo aplinkos, lėčiau genda, todėl kvapas, sklindantis nuo atliekų surinkimo konteinerio, mažiau jaučiamas aplinkoje.  Iki konteinerių ištuštinimo, atliekos būna iki dviejų metrų gylyje, kur temperatūra 6°- 7° C. ,  Siekiama, kad iki pusiau požeminių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių būtų patogu privažiuoti judėjimo negalią turintiems žmonėms, todėl apie konteinerius, kur tai būtina ir galima, formuojamas tvirtas priėjimo ar privažiavimo pagrindas iš betoninių trinkelių. Naujų konteinerių įrengimo specifika neleidžia jų apversti ir lengvai pasiekti bei išimti įmestas atliekas.
 
Renkant tinkamiausią vietą pusiau požeminėms atliekų surinkimo konteinerių aikštelėms Šiaulių mieste, dirba įvairių sričių specialistų komanda. Parinkti tinkamą vietą aikštelei įrengti, kuri tiktų ir atitiktų bei tenkintų gyventojų poreikius, yra labai sudėtinga, nes daugiabučių namų kiemuose nėra tiek laisvos erdvės ar neužstatytų, nenaudojamų plotų, lokacijų, atitinkančių visus keliamus reikalavimus naujų statinių statybai. Įrengimo vietos privalo atitikti ir teisės aktų reikalavimus: nuo aptarnaujamų gyvenamųjų namų konteineriai turi būti nutolę ne daugiau nei 100 metrų, atliekų surinkimo aikštelė negali būti arčiau  pastato langų ir durų mažesniu kaip 10 metrų atstumu, po jomis neturėtų  būti inžinerinių komunikacijų, aikšteles aptarnaujančiam transportui turi būti užtikrinta galimybė privažiuoti prie konteinerių ir juos aptarnauti. Tad jų tikrai negalima įrengti ten, kur pageidauja daugiabučio namo gyventojai ar daugiabučiuose namuose veiklą vykdančios įmonės. Pastaruoju metu vis dažniau sulaukiama neigiamų atsiliepimų ir priekaištų dėl aikštelių įrengimo vietų parinkimo, todėl siekiant konstruktyvaus dialogo su miesto gyventojais, norisi suteikti informacijos apie kai kurių projektinių sprendinių formavimo aplinkybes. Miestas  – urbanizuota teritorija, todėl daugiabučio namo kiemo erdvėje, jei ji ir atrodo neužimta, patraukli ir priimtina pusiau požeminių atliekų surinkimo konteinerių aikštelei įrengti, nereiškia, kad toje vietoje aikštelė gali būti  įrengiama. Jos įrengimo aplinkybės priklauso nuo daugelio faktorių. Kiekvienos aikštelės įrengimas yra derinamas individualiai su inžinerinių tinklų savininkais bei jų eksploatuotojais, valstybinių institucijų atstovais ir tik gavus visus būtinus suderinimus, pritarimus, aikštelės įrengimui duodamas leidimas pardėti statybos darbus. Norisi pažymėti, kad viena tokia aikštelė, kurioje stovi 4 skirtingų rūšių atliekų surinkimo 3 kub. m talpos pusiau požeminiai konteineriai (mišrioms komunalinėms atliekoms, popieriui, stiklui, plastikui), talpina iki 12 įprastų antžeminių konteinerių ant ratukų, o užimamas plotas apie 20 kv. metrų., Taigi, pusiau požeminės atliekų surinkimo konteinerių aikštelės yra talpesnės.
 
Gyventojai, kurie nesutinka su numatytų pusiau požeminių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių įrengimo vietų ar projektinių sprendinių suformavimu bei turi motyvuotų bei konstruktyvių pasiūlymų, pastebėjimų ir norėtų pakeisti pusiau požeminių atliekų surinkimo konteinerių vietas iki statybos pradžios, gali kreiptis info@sratc.lt. Kiekvienas prašymas yra nagrinėjamas ir ieškoma visoms šalims geriausio sprendimo. Tam, kad pavyktų išvengti nesklandumų ateityje, prašome atidžiai sekti skelbiamas naujienas interneto svetainėse www.sratc.lt; www.siauliai.lt.