Naujienos

Roges ruošk vasarą, o ratus – žiemą: pasirengimas maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimui nuo 2024-ųjų metų

2023 04 21


Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad siekiant žiedinės ekonomikos tikslų įgyvendinimo, Europos Parlamento ir Europos Sąjungos tarybos priimta Atliekų direktyva, jau nuo kitų, 2024-ųjų, metų visas biologines (maisto, virtuvės ir žaliąsias) atliekas reikės atskirti ir perdirbti jų susidarymo vietoje arba surinkti atskirai ir nemaišyti su kitų tipų atliekomis. Taip bus mažinamas mišrių komunalinių atliekų kiekis, o biologiškai skaidžios atliekos bus efektyviai tvarkomos ir mažiau terš aplinką.

Maisto švaistymo padariniai

Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos duomenimis, Lietuvoje maisto atliekų kiekis mišriame komunalinių atliekų sraute sudaro apie 15 proc., o vienam šalies gyventojui vidutiniškai tenka 41 kg maisto atliekų per metus.

Maisto švaistymas vis dar išlieka opia ekologine, ekonomine ir socialine problema. Išmesdami dar tinkamą vartoti maistą mes ne tik neišnaudojame galimybės pamaitinti alkstančių, tačiau ir veltui eikvojame gamtos ir žmogiškuosius išteklius, kurie buvo skirti šiam maistui auginti, gaminti, pakuoti ir transportuoti.

Kaip sumažinti maisto atliekų kiekį?

Sumažinti išmetamo maisto kiekį nėra sudėtinga. Pakanka planuoti savo pirkinius ir į parduotuvę eiti su pirkinių sąrašu, iš anksto parengti švenčių stalo meniu, peržiūrėti šaldytuvo ir sausų produktų lentynėles, užšaldyti, suvartoti ar pagaminti iš likučių kitą patiekalą, pasiūlyti artimiesiems ar jį kompostuoti!

Bandomasis maisto atliekų surinkimo projektas „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“

Atidžiau planuoti savo pirkinius ir rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas jau yra pradėję daugiau nei 1 000 Šiaulių miesto namų ūkių. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras ir Šiaulių miesto savivaldybės administracija analizuoja gyventojų įpročius vykdydami bandomąjį maisto atliekų surinkimo projektą „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“.

Bandomojo projekto dalyviai turi galimybę įsitikinti, kiek nuo jų pačių priklauso susidarančių maisto ir virtuvės atliekų kiekis: kaip planuojamas pirkinių sąrašas ir meniu, kaip laikomasi valgymo etiketo, kaip elgiamasi su likusiomis maisto atliekomis ir, svarbiausia, kiek rūpinamasi mus visus supančia aplinka ir švara.

Remiantis praėjusių, 2022-ųjų, metų duomenimis, šiauliečiai atsakingai rūšiuoja maisto ir virtuvės atliekas į specialiai įrengtus atliekų surinkimo konteinerius. Maisto ir virtuvės atliekų surinkimo konteinerių vietose buvo atliekamas mišrių komunalinių atliekų konteinerio turinio patikrinimas. Galima pasidžiaugti, kad mišriame sraute tų teritorijų gyventojai maisto ir virtuvės atliekų išmeta minimaliai!