Naujienos
ŠRATC primena, kaip atsakingai rūšiuoti popieriaus atliekas
Vienas iš greičiausiai prisipildančių atliekų konteinerių – popieriaus ir kartono atliekų konteineris. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) atkreipia gyventojų dėmesį, kad kaip greitai užpildomas konteineris, lemia gyventojų elgesys. Pastebima, kad dažnai į popieriaus ir kartono konteinerius metamos neišlankstytos didelių gabaritų kartono pakuotės, kurias gyventojai turėtų arba susmulkinti, sulankstyti, suspausti, arba pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (DGASA).
Kaip rūšiuoti popieriaus atliekas?
Į popieriaus ir kartono pakuočių atliekų konteinerį galima mesti visų rūšių kartono dėžes, kartonines ir popierines pakuotes, popierinius pirkinių maišelius, maišelius nuo produktų, vokus (be plastikinių ar burbulinių plėvelių), laikraščius, žurnalus ar knygas. Iš popieriaus išsegti sąvaržėlių ar nuklijuoti lipnią juostą nereikia.
Svarbiausia, kad popierinės atliekos būtų sausos ir švarios – sušlapusios ar suteptos jos dėl prastos kokybės būna nebetinkamos perdirbimui ir dėl to turi būti metamos į mišrių komunalinių atliekų konteinerius tam, kad neužterštų tinkamai išrūšiuotų atliekų.
Tokie popieriniai gaminiai kaip vienkartinės servetėlės, nosinaitės, tualetinis popierius taip pat turi būti metami į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Dažna rūšiavimo klaida – į popieriaus konteinerį metamos kombinuotos pakuotės (tetrapakai) nuo sulčių, pieno ar kitų gaminių. Joms skirtas plastiko pakuočių atliekų surinkimo konteineris. Tepalais ar dažais suteptas popierius turi būti pristatomas į DGASA.
Kaip tvarkyti dideles kartonines dėžes?
Kartonines dėžes nuo televizorių, šaldytuvų, kitų elektronikos prietaisų ir baldų į konteinerį galima mesti tik susmulkinus taip, kad jos tilptų, krauti atliekas prie konteinerių draudžiama. Dideles ir nesusmulkintas atliekas gyventojai turi pristatyti į savo gyvenamosios teritorijos DGASA.
Į šias aikšteles gyventojai gali nemokamai pristatyti neribotą kiekį popieriaus ir kartono pakuočių atliekų. Svarbiausia, kad atliekos būtų švarios, o kartoninės dėžės suspaustos taip, kad konteineryje užimtų kuo mažiau vietos. To nepadarius namuose, atvykus į aikštelę atliekų priėmėjas-operatorius paprašys atliekas išlankstyti vietoje.
Kodėl svarbu rūšiuoti popierių?
Tinkamai išrūšiuodami popieriaus ir kartono atliekas padidiname jų perdirbimo galimybes į naujus gaminius panaudojant kaip žaliavą gofruoto kartono gamybai, kartoninei pakuotei, kartoniniam koriniui užpildui, tualetiniui popieriui, popieriniams rankšluosčiams, servetėlėms ir nosinaitėms. Popieriaus perdirbimas prisideda prie miškų kirtimo mažinimo – viena perdirbto popieriaus tona išsaugo iki 17 medžių, tausoja kitus gamtinius išteklius.