Naujienos

ŠRATC primena, kaip atsakingai rūšiuoti žaliąsias atliekas

2024 03 05


Bundanti gamta kviečia ruoštis artėjančiam pavasariui ir laukiantiems lauko darbams. Dažnam sodo ar daržo augintojui kyla klausimų, kur dėti pernykščius lapus, nugenėtas šakas ar supuvusius obuolius. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) primena, kaip tinkamai ir saugiai sutvarkyti buityje susidariusias žaliąsias atliekas.

Pristatyti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles

Šiaulių regione žaliosios atliekos priimamos ir tvarkomos specialiai įrengtose 5 kompostavimo aikštelėse. Į jas gyventojai nemokamai gali pristatyti iki 0,5 m3 žaliųjų atliekų. Čia priimamos želdynų karpymo ir sodo atliekos, nukritę medžių lapai, nupjauta žolė, gėlės, piktžolės, vaisių, daržovių atliekos, medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros, smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos.

Žaliosiose atliekose neturi būti plastikinių ir sintetinių pakuočių, laikraščių, žurnalų, gyvūninės kilmės atliekų (mėsos, žuvies, kaulų, riebalų, pieno produktų), gyvūnų fekalijų, pavojingų atliekų (tepalų, užterštos pakuotės), mišrių atliekų.

Mesti į žaliųjų atliekų konteinerius

Žaliąsias atliekas griežtai draudžiama mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį ir šalinti sąvartynuose ar deginti sklypuose. Šioms atliekoms surinkti skirti žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai ir didmaišiai. Artėjančių žaliųjų atliekų konteinerių tuštinimo grafikai skelbiami čia.

Susidarančių atliekų kiekiai išlieka aukšti, tačiau galima pasidžiaugti, kad gyventojai tampa vis sąmoningesni ir tinkamai tvarko biologiškai skaidžias atliekas. 2023 m., palyginus su 2022 m., į atliekų priėmimo aikšteles gyventojų buvo pristatyta 16 proc. daugiau bioskaidžių atliekų.

Kompostuoti

Ekonomiškiausias ir ekologiškiausias būdas tvarkyti žaliąsias atliekas – kompostuoti. Taip nė nepalikusios namų jos virs naudingu mineralinių medžiagų mišiniu augalams, o mes prisidedame prie aplinkos tausojimo, mažiname atliekų surinkimo ir sutvarkymo kaštus.

Kompostuoti žaliąsias atliekas galima konteineriuose, komposto dėže gali tapti ir statinė be dugno su šone padarytomis skylėmis ar pačių valdos šeimininkų iš lentų sukalta dėžė. Nedideliame sklype komposto dėžę galima išradingai užmaskuoti vijokliniais ar aukštaūgiais augalais.