Visos atliekos supilamos į vieną šiukšliavežės skyrių – mitas ar tiesa?
2023 07 10
Tarp gyventojų vis dar paplitęs mitas, kad skirtingų rūšių atliekos yra supilamos į vieną šiukšliavežės skyrių. Nors gyventojai ir mato, kaip visos atliekos yra išvežamos vienu sunkvežimiu, tai dar nereiškia, kad jos tarpusavyje sumaišomos.
Atliekų rūšiavimo konteineriai
Daugiabučių namų gyventojai turi pareigą rūšiuoti buityje susidarančias atliekas ne tik į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, tačiau ir į plastiko ir metalo, popieriaus ir kartono bei stiklo pakuočių atliekų surinkimo konteinerius. Individualių namų gyventojai turi dar ir žaliosioms atliekoms skirtą konteinerį.
Teisingai namuose atlikdami pirminį rūšiavimą padidiname antrinių žaliavų perdirbimo galimybes. Taip taupomi gamtos ištekliai ir energija, saugoma aplinka, mažinami atliekų tvarkymo kaštai. Į mišrių komunalinių atliekų konteinerį patenkančios pakuočių atliekos praranda galimybę būti perdirbtos į naujus gaminius – kartu su mišriomis atliekomis jos pasiekia sąvartyną arba būna sudeginamos. Kur dar gamtoje nugulančios atliekos, kurios ne tik darko kraštovaizdį, tačiau ir teršia dirvą, gruntinius vandenis, o ilgainiui kai kurios pasiekia ir vandenynus. Nors gyventojai skatinami rūšiuoti įvairiomis priemonėmis, nemaža dalis jų vis dar abejoja rūšiavimo nauda.
Ar tikrai visos atliekos yra sumaišomos?
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras atkreipia gyventojų dėmesį, kad šiuolaikinės šiukšliavežės yra pritaikytos buitinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimui. Sunkvežimiuose yra įmontuoti trijų sekcijų bunkeriai, į kuriuos atliekos supilamos atskirai – į vieną iš jų pilamos stiklo pakuotės, į kitą – plastiko, popieriaus ir metalo pakuotės, o į trečią – mišrios komunalinės atliekos.
Bunkeriai atskirti pertvaromis ir, nors gyventojams iš šalies atrodo, kad visos atliekos supilamos į vieną skyrių, iš tiesų jos supresuojamos atskirose šiukšliavežės dalyse. Tokiu būdu individualių namų gyventojams nereikia rūpintis, kurią dieną vežamos skirtingų atliekų rūšys, o ir mažiau teršiama aplinka.
Tai, kad plastiko, popieriaus ir metalo pakuotės rūšiuojamos į vieną dalį, neturėtų gyventojų neraminti. Pakuočių atliekos, prieš patekdamos pas perdirbėjus, yra dar kartą perrūšiuojamos ir atskiriamos atliekų tvarkytojų. Svarbiausia, kad gyventojų išrūšiuotos pakuotės būtų sausos, švarios ir neužterštos. Priešingai, maisto likučiais, kosmetika ar kitomis priemonėmis užterštos, sušlapusios pakuotės nebegali būti perdirbtos, o pakuočių konteineryje tik užteršia likusias antrines žaliavas.
Informacija Šiaulių miesto, Šiaulių rajono ir Radviliškio miesto gyventojams:
Kviečiame rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas į jiems skirtus konteinerius!