Naujienos

Žaliųjų atliekų surinkimas Šiaulių regione: kokios jų tvarkymo galimybės?

2023 04 14


Šylant orams vis daugiau gyventojų laiką leidžia tvarkydami nuosavo namo, sodo ar sodybos aplinką, genėdami krūmus ir medžius, ruošdamiesi artėjančiai sėjai. Šiuo metų laiku neišvengiamai susikaupia žaliųjų atliekų, kurias lygiai taip pat svarbu tinkamai išrūšiuoti kaip ir plastiką, popierių, stiklą ar kitas atliekas.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) atkreipia gyventojų dėmesį, kad nuo šio mėnesio Šiaulių regione vykdomas žaliųjų atliekų surinkimas. Žaliosios atliekos – tai sodų, parkų ir želdynų tvarkymo biologiškai skaidžios atliekos (iki 10–15 cm susmulkintos šakos, lapai, žolė, gėlės, velėna, pjuvenos, vaisių krituoliai).

Žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai

Žaliąsias atliekas griežtai draudžiama mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį ir šalinti sąvartynuose ar deginti sklypuose. Šioms atliekoms surinkti skirti žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai ir didmaišiai. Žaliųjų atliekų konteinerių tuštinimo grafikai skelbiami ŠRATC interneto svetainėje.

Konteineriuose biologiškai skaidžios žaliosios atliekos turi būti sudėtos laisvai, be maišelių, pakuočių, gyvūnų išmatų, bendrųjų atliekų bei gyvūninės kilmės atliekų (mėsos, žuvies, kaulų, riebalų, pieno produktų).

Žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės

Susikaupusias žaliąsias atliekas Joniškio, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių rajono ir miesto savivaldybių gyventojai dar gali pristatyti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles. Jose iš vieno gyventojo per metus nemokamai priimama iki 300 kg žaliųjų atliekų, iš kurių vėliau gaminamas kokybiškas kompostas. Pakruojo rajono gyventojai šias atliekas dar gali pristatyti į atliekų priėmimo punktą.

Atvežtos žaliosios atliekos yra pasveriamos su transporto priemone ir aikštelės darbuotojas parodo, kurioje aikštelės teritorijoje jas reikia iškrauti. Atvežtas žaliąsias atliekas iškrauna pats atliekų turėtojas. Išvykstant iš aikštelės transporto priemonė vėl pasveriama. Į aikštelę atvežtos atliekos sveriamos tam, kad būtų galima nustatyti tikslų jų svorį.

Su kokiais iššūkiais susiduriama?

Atliekų tvarkytojai pastebi, kad kiekvienais metais pirmieji žaliųjų atliekų rūšiavimo darbai gyventojams kelia iššūkių. Į žaliųjų atliekų surinkimo konteinerius ir kompostavimo aikšteles žaliosios atliekos atkeliauja kartu su gausiomis, buityje susidariusių mišrių komunalinių atliekų priemaišomis. Kad bioskaidžios atliekos netaptų užterštu kompostu, darbuotojams tenka iš peties paplušėti – pirmiausia bendrą turinį reikia atrūšiuoti rankiniu būdu, o likusias mišrias atliekas išsiųsti į sąvartyną.  

Kviečiame kompostuoti!

ŠRATC primena, kad gyventojai žaliąsias atliekas gali patys kompostuoti. Jas galima kompostuoti specialiose kompostavimo dėžėse arba dėti į tam skirtus konteinerius. Natūralus pūdinys – itin naudinga, natūrali ir ekologiška trąšų rūšis.

Naudojant kompostą išgaunama derlinga, puri ir maistinėmis medžiagomis (azotu, fosforu, kaliu ir kitais mikroelementais) prisotinta dirva, kuri maitina augalus, skatina jų augimą bei natūralų derlingumą. Be to, kompostu tręšiama žemė išlaiko ilgalaikį dirvos trąšumą ir yra suaktyvinami dirvoje vykstantys mikrobiologiniai procesai, apsaugantys augalus nuo ligų bei kenkėjų.

Surinkimo mastas

Šiaulių regiono savivaldybių teritorijoje pastebimas žaliųjų atliekų kiekio surinkimo iš gyventojų mažėjimas. Praėjusiais metais žaliųjų atliekų kiekis, lyginant su 2021 m., sumažėjo 16,38 %. Per 2022 m. biologiškai skaidžių atliekų iš viso surinkta 15 436,689 t, iš jų: vežėjai surinko 12 078,760 t, į atliekų priėmimo punktus, didelių gabaritų atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles gyventojai pristatė 1 670,059 t, juridiniai asmenys – 1 687,870 t. Skatiname elgtis atsakingai ir tinkamai tvarkyti žaliąsias atliekas!